Nail Art ( tırnak sanatı ) Nedir?

Nail Art ( tırnak sanatı ) Nedir?
3 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Nail Art ( tırnak sanatı ) Nedir?

Tırnak üzerine şekiller çizme, baskılar yapma gibi birçok işlemi bünyesinde barındıran akıma nail art denir. Günümüzde oldukça rövanşta olan bu akım, tırnakları daha güzel göstermeyi hedefler.

Nail Art Çeşitleri

  1. Tırnak üzerine şekiller çizmek: Bu işlemi yapmadan önce tırnağımıza düz renk veya mat bir oje sürmeliyiz. Şekillerimizin belirgin olması için zıt renkler ve birbiri üzerinde rahatça gözükebilecek siyah – beyaz gibi renkler tercih etmeliyiz. Şekil çizmemiz için özel olarak tasarlanmış ince uçlu fırçalı nail art ojelerden herhangi bir kozmetik mağazasından satın alabiliriz. Bıyık, kalp, nokta, çizgi gibi basit veya yeteneğinize göre tırnaklarınızı dilediğiniz şekil ile süslemekte özgürsünüz.
  2. Çatlak görünümlü tırnaklar: Çatlak görünümlü tırnaklara sahip olmak için öncelikle şekilli tırnaklar için yaptığımız gibi tırnaklarımıza düz renk veya mat bir oje sürmeliyiz. Üzerine yine herhangi bir kozmetik mağazasından satın alabileceğimiz çatlayan ojelerden sürüp, çatlamasını beklemeliyiz. Çatlayan oje ve altına sürdüğümüz ojenin renginin uyumlu olması tırnaklarımızın daha güzel gözükmesi için önemlidir.
  3. Simli tırnaklar: diğer nail art çeşitlerinde yaptığımız gibi simli tırnaklar için de öncelikle dilediğimiz renkte düz veya mat bir oje sürelim. Üzerine yıldız şeklinde, yuvarlak gibi birçok seçeneği olan sim ojemizi tüm tırnaklarımıza veya yalnızca istediğimiz 1 – 2 tanesine sürelim.
  4. Renkli french: Standart frenchin çift ve farklı renkler ile yapılmış halidir. Öncelikle tırnağımıza dilediğimiz renkte düz bir ojeyi özenle uygulayalım. Ojemizin kurumasının ardından seçtiğimiz renk ile uyumlu başka bir renk seçerek tırnak uçlarımıza düz bir çizgi çekelim.
  5. Ters french: Standart french işlemini renkli ojelerle küçük kısmı altta kalacak şekilde yapalım. Öncelikle tırnağın tamamına seçtiğimiz renkteki ojeyi sürelim. Ardından ojemiz kuruduğunda tırnak dibimize farklı renkte küçük bir çizgi çekelim. Bu uygulama esnasında standart frenchte kullandığımız tırnak bantlarını veya bu işlem için özel olarak kesip şekillendirdiğimiz para bantlarını kullanabiliriz.
  6. Işıltılı tırnaklar: altın, gümüş gibi farklı ışıltıları düz veya mat ojemizin üzerine ekleyerek modaya uyum sağlamak mümkün.


Elbette nail art sadece oje ile sınırlı bir akım değildir. Keskin hatlarda tırnak şekilleri, küt tırnaklar vb. manikür biçimleri de günümüzde oldukça yaygındır. Tırnaklarımızın güzel gözükmesi için süsleme işlemlerinin yanı sıra tırnak bakımımız da hayli önemlidir. Manikür ve pedikürümüze, el ve ayak nemlendirme işlemimize önem göstererek ojesizken dahi güzel ve bakımlı ellere ve ayaklara sahip olabiliriz.

  • Manikür ve pedikür işlemimizi yaptığımız aletlerin hijyenik olmasına dikkat edelim her manikür öncesinde aletlerimizi alkol ile temizleyelim.
  • Manikürün ardından tırnaklarımıza hemen oje sürmeyelim. Mümkünse bir gün ara verelim.
  • Ojelerimizi sık sık değiştirerek tırnaklarımızın hava almasını sağlayalım.
  • Ellerimizi gün içinde sık sık nemlendirerek kuruluk ve çatlak oluşumuna engel olalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git