Nasıl Sağlıklı Yaşarım

Nasıl Sağlıklı Yaşarım
8 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Nasıl Sağlıklı Yaşarım

Sağlıklı yaşamak için insanların çoğu sürekli diyet yapılması gerektiğini düşünürler ve diyet kelimesinden artık korkar duruma gelmektedirler. Fakat sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen bireylerin uzun soluklu ve arada uygulamayacakları bir diyetle güzel ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkündür.

Peki, nasıl sağlıklı yaşarım sorusunun cevabı nedir?

Sağlıklı yaşam için 9 maddelik bir eylem planı ile güzel ve sağlıklı bir yaşam için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Uyku Problemleri

Sağlıklı bir yaşamın önündeki en önemli etkenlerden biri, insanların düzensiz uyku süreçleri, onlara ekstra fazla kalori olarak geri dönmesi kaçınılmazdır. Kişi uyumasını ne kadar geciktirir ise, geciktirdiği her saatte karnı acıkmaya başlayacak ve bu da vücuttaki yağlanma oranını yediği her yiyecek ile arttıracaktır. Uykusuz kalan kişilerin metabolizmaları yavaşlayacağından ertesi günkü yiyecekleri şeylerin normale göre fazla olmasını sağlayacaktır. Sağlıklı yaşamın en önemli yardımcısı, düzenli ve iyi bir uykudur.

Erken Kalkan Yol Alır

Güne en iyi başlangıçlardan biri, kahvaltı yapmaktan geçer. Sağlıklı bir yaşamın ve güzel bir günün başlangıcı da eren yapılan kahvaltılardan geçmektedir. Erken yapmış olduğunuz kahvaltılar ile de sahip olduğunuz kiloyu korumanızı sağlayacaktır. Kahvaltılarınızı düzenli bir hale getirdiğinizde de akşam öğünlerindeki açlığınız oldukça azalacaktır. Kahvaltı sofranızın protein bakımından zengin yiyeceklerden oluşması, gün içerisindeki açlık hislerinizi azaltacak ve tokluk sürenizi arttıracaktır.Ev Yemekleri En Güzel Yardımcı

Eğer yemeklerinizi dışarıda değil de evde yiyorsanız sizden iyisi yoktur demektir. Evde yapmış olduğunuz yemekleri kalori bakımından kontrol etmek sizin elinizdedir. Dışarıda yediğiniz her yiyecek ekstradan fazla kalorili olacağından bu size sağlıksız ve kilolu bir yaşam getirecektir. Oysa evde yapacağınız sebze ve bakliyat yemekleri ile kilonuzu kendi kontrolünüz altına almış olacaksınız.

Stres En Büyük Düşmanlardan Biri

Yapılan araştırmalarda stresin, kilo almaya ve sağlıksız bir yaşamın kapısının açtığı gözlemlenmektedir. Stresliyken yediğiniz yemekler vücudunuzun yağlanmasını kolaylaştırıyor ve yağlanma size ekstra stres yaparak yemek yeme ihtiyacı doğuruyor. Vücudun stres halindeyken bazı hormonların üretimini arttırdığı ve bazı hormonların üretimini azalttığından dolayı kişilerin kilo kontrolü yapmasını engellediği görülüyor. Stresliyken yemekten ne kadar uzak durursanız, sağlıklı bir yaşam sürmeniz o kadar mümkün olacaktır.

Yemekten Sonraki Yürüyüşler Fayda Sağlar

Günün son öğünü olan akşam yemeğini erken yediğiniz takdirde, vücudunuza yemekte aldığınız kalorileri yakma imkânı sağlayabilirsiniz. Özellikle de yemekten sonra hiçbir şey yemeyip, üstüne birde yürüyüşe çıktığınız zaman metabolizmanıza oldukça büyük bir fayda sağlamış olursunuz. Yatağınıza yatmadan en az 2-3 saat içinde yeme ve içmeyi kesmeniz hem metabolizmanızı rahatlatacak hem de ertesi güne daha rahat başlayacaksınız. Bu 2-3 saatlik süre zarfında sadece su içerek bu rahatlığı daha da kolay hale getirebilirsiniz. Akşam yemeği için en uygun saatler, akşam 6 ile 7 saatleridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git