Neden Saçlarımız Dökülür?

Neden Saçlarımız Dökülür
28 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Neden Saçlarımız Dökülür?

Kadınlar için güzellik, erkekler için de gençlik sembolü olarak nitelendirebileceğimiz, yüzyıllardır daha dolgun ve sağlıklı olması için didinip durduğumuz, tarzımızın en büyük tamamlayıcısı saçlarımız dökülmeye başlamışsa bizim için tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. ​Neden saçlarımız dökülür ki diye üzülüp, paniklemeye başlar; saçlarımız için​         uygun maskeler, şampuanlar, bakım kremleri gibi onlarca kozmetik ürününü pervasızca denemeye yelteniriz. Tabii ki saç bakımının önemi büyüktür fakat ondan daha önemli olan bir şey varsa o da saçlarımızı içten onarmaktır. Uzmanlara göre günde 50 ile 100 tel arası saç dökülmesi normaldir. Bunun yanı sıra mevsim değişimlerinde de saç dökülmesi oranının artması normaldir. Aslında saç dökülmesi normal bir süreçtir çünkü saç sürekli olarak kendini yenilemeye devam eder, ömrünü tamamlayan saç dökülür ve yerine yenisi çıkar. Bu döngünün dışındaki durum; örneğin, saç dökülmesinin kronik bir hal almaya başlamasıyla birlikte telaşlanmamız yerinde bir davranış olur. Peki neden saçlarımız dökülür?​        Sizler için​       yaygın nedenleri derlemekle işe başladım. İşte yaygın olarak görülen nedenlerden bazıları:

  • Saç üzerinde yapılan işlemler

Yüksek volümlü oksidanlarla yapılan saç rengi açma işlemi, sık boyanan saçlar, perma, rasta, brezilya fönü gibi işlemler yaptırmak saç pigmentlerine büyük zarar verir. Hele ki profesyonel olmayan ellerde yaptırmışsanız saçınızı eski formuna ve sağlığına döndürmeye çalışmak yıllarınızı alabilir. Kısacası saçın yapısını ve genetiğini değiştiren kimyasal işlemlerden uzak durmanızda büyük yarar vardır.  • Genetik faktörler nedeniyle

Uzmanların erkek tipi kellik olarak isimlendirdiği saç dökülme problemi 20 li ve 30 lu yaşlarda başlar ve yüksek oranda saç kaybına neden olur. Bu durumu önlemek imkansıza yakın gibi bir şeydir çünkü saç dökülmemizin durması için genetik kodlarımızın değişmesi gerekmektedir.

  • Demir ve keratin eksikliği nedeniyle

 ​Özellikle kadınlarda görülen adet kanamalarının etkisiyle demir oranı düşer ve bu durum saç dökülmesine neden olur. Bunun yanı sıra saçların temel yapı bileşeni olan keratin yapının zarar görmesi ya da vücuttaki keratin oranının düşmesi saç dökülmesini tetikleyen faktörlerdendir.

  • Hamilelik ve doğum nedeniyle

Hamilelik esnasında yapılanma aşamasında olan saç kökleri, doğum sonrasında kendini dinlenme evresine alır. Zayıf olan saç köklerine sahip saçlar yerine sağlıklı yeni saçlar çıkması için, zayıf köklü olan saçlarda dökülmeler görülür.

  • Sağlıksız diyetler nedeniyle

Protein ağırlıklı beslenmediğimiz dönemlerde, hücrelerimiz için yeterli amino asit alamadığımız takdirde saç kökleri beslenemez ve saçlar dökülmeye başlar.

  • Psikolojik nedenler

Saç koparmak, saçla sürekli oynamak, stres ve üzüntü de saç dökülmesine neden olmaktadır.

Saç dökülmesinin nedeni yıllardır araştırılmakta olan bir konudur ve sürekli olarak yeni nedenler bulunmaktadır.​Neden saçlarımız dökülür​ sorusuna cevap niteliği taşıyan yaygın nedenlere ek olarak; mantar hastalığı, guatr hastalığı, hormonal değişiklikler, kronik hastalıklar gibi onlarca neden bulabiliriz. Saç dökülmenize uygun tedavi yöntemleriyle bu sevimsiz döngüden kurtulup, sağlıklı saçlara kavuşmanız dileğiyle…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git