Nemsiz Cilt Bakımı Nasıldır?

nemsiz-cilt bakımı
29 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Nemsiz Cilt Bakımı Nasıldır?

Sağlıklı bir cildin dış katmanı %10 ile %20 oranları arasında su bulundurmaktadır. Eğer bu su oranı %10’un altına düşerse cilt nemsiz olarak adlandırılır. Nemsiz ciltleri kuru ciltler ile karıştırmamak gerekir. Kuru ciltler basit anlamda yağsız olan ciltlerdir ve genetik yapıya bağlıdır. Nemsiz ciltlerde ise su oranı azdır. Yani cildiniz hem yağlı hem de nemsiz olabilir. Cildin nemsiz kalmasının birçok nedeni vardır. Bunlar soğuk, rüzgarlı, güneşli ve kuru havalar, temizleyici maddeler, deterjanlar gibi dış etkenlerden kaynaklı olduğu gibi, kullanılan ilaçlar, bazı hastalıklar, beslenme ve alınan su miktarı gibi iç etkenlere de bağlı olabilir. Yaşlılık da vücutta nem kaybına neden olmaktadır.

Nemsiz bir ciltte çatlama ve pullanma görülür. Ayrıca, nemsiz ciltler kırışık oluşumuna meyillidir. Bu durumda sağlıksız cilt parlaklığını kaybeder ve donuk bir hal alır. Nemsiz ciltler daha sert, hassas ve gergin bir hale gelir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için nemsiz cilt bakımı çok önemlidir. Nemlendirici içerikli cilt temizleme malzemeleri kullanılmalıdır ve cildi kurutan temizleyici ürünlerden kaçınılmalıdır. Cilt temizliği yapıldıktan sonra cilt iyice kurulanmalıdır. (Cilt Temizliğinin 10 Püf Noktası)  Nemlendirici aktif ajanlar içeren kremler ile cilt nemlendirilmelidir. Bu nemlendirici kremler derinin su kaybını engelleyerek su tutma oranını artırır. Ayrıca, su bazlı nemlendirici kremler ve nem depolanmasına yarayan serumlar da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kullandığınız bu ürünler cilt sağlığınızı düzeltmiyor ise bir dermatoloğa başvurmanızı, cilt analizi yaptırmanızı ve nemsiz cilt bakımı için doktorunuzun tavsiye edeceği ürünleri kullanmanızı öneririz.Nemsiz cilt bakımı için kozmetik ürünlerden faydalanabileceğiniz gibi kremlerinizi evde de hazırlayabilirsiniz. Bir adet avokado ezilerek krem kıvamına getirilir. 8 gram Aynı Safa bitkisini kaynatıp, ılıttıktan sonra suyundan bir yemek kaşığı alınarak ezerek krem haline getirilen avokadoya ilave edilir. Yapılan bu krem temiz cilde uygulanıp yaklaşık 1-2 saat beklenir ve su ile durulanır.

Nemsiz Cilt Bakımı İçin Cilt Maskeleri

Nemsiz cildinizi nemlendirmek için evinizde maskeler de hazırlayabilirsiniz. Bunlardan en bilineni yumurta maskesidir. Yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştın temizlediğiniz cildinize sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra su ile durulayın. Ayrıca kakao maskesi de yüzü nemlendirmek için kullanılabilir. 1 çay bardağı kakaonun içine, 1 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bal karıştın. Hazırladığınız karışımı temiz cilde uygulayıp 15 dakika bekleyip durulayın. Bu maskeleri haftada bir sefer uygulayabilirsiniz. (Kuru Cilt Maskeleri)

Nemsiz bir cilde sahipseniz soğuk, rüzgarlı, kuru veya güneşli havalarda dışarı çıkarken tedbir almak nemsiz cilt bakımı için çok önemlidir. Dışarı çıkarken koruyucu gündüz kremleri kullanmak cildin hava şartlarından daha az etkilenmesini sağlar. Evinizdeki nem oranı da cilt sağlığını etkilemektedir. Özellikle kalorifer ve klimalı evlerde buhar makinaları ile havayı nemlendirebilirsiniz. Ayrıca, günlük olarak tükettiğiniz su miktarı çok önemlidir. Uzmanlar tarafından günde en az 2 litre su içilmesi önerilmektedir. C vitamini cildin parlaklığını ve aydınlığını kazanmasını sağlar.

Cilt Temizliğinin 10 Püf Noktası başlıklı yazımız için tıklayınız.

Cilt Nemlendirme Maskeleri – Kuru Cilt başlıklı yazımız için tıklayınız.

Kuru Ciltler İçin Öneriler başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git