Ödem Söktürücü Çaylar

odem-sokturucu-caylar
28 Kasım 2016 tarihinde eklendi

Ödem Söktürücü Çaylar

İnsan sağlığı için kaygı verici bir durum olan vücudun sus tutması durumunda, Ödem söktürücü çaylarla birlikte bu sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Genellikle kol, el, bacak, ayak ve bileklerde görülen bu su vücudun tamamına yayılabilmektedir. Ödemin nedenleri arasında bulunan, aşırı tuzlu beslenme, hamilelik, ameliyat, genetik ve fiziksel eksiklik, menopoz, kötü beslenme ve bazı ilaçlar bulunmaktadır. Ödem söktürücü çaylar sayesinde, vücudunuzda biriken sıvılardan kolay bir şekilde kurtulabileceğini bilmelisiniz. Özellikle idrar sökümünde etkili olan bitki çaylarını sıralamak istiyoruz.

Maydanoz Çayı

Diyet listelerinde adı sıklıkla geçen maydanoz çayı, idrar söktürücü etkisiyle önemli olmaktadır. Ayrıca kolesterolü düşürmesi ve antioksidan nedeniyle vücudu temizlemesinde oldukça etkili bir çaydır. 1 bardak kadar maydanoz çayı ile 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş maydanoz hazırlayabilirsiniz. Maydanoz çayı demlenme süresini her zaman uzun tutmak faydalı olacaktır.

Yaban Mersini Çayı

Güçlü bir antioksidan olan yaban mersini, Ödem söktürücü çaylardan biri olmaktadır. Hafıza sorunlarını gidermesi ve karaciğeri korumasıyla da oldukça önemli olan bu çayın, hafif dereceler için harika bir ödem sökücü olduğunu söyleyebiliriz.

Karahindiba Çayı

İyi bir antioksidan olan karahindiba çayı, yaşlanmanın getirdiği cilt sorunları, iltihaplı hastalıkları azaltması ve ödem sökücü etkiyle birlikte şahane bir seçenek olmaktadır. Mide bulantısına iyi gelmesi ve kan şekerini dengelemesinin yanı sıra cilt yüzeyinde egzama benzeri hastalıkları tedavi etkisi bulunmaktadır.Bu çayların bazılarını karıştırarak, bazılarını tek başına içebilirsiniz. Salatalarınızda da kullanabileceğinizi eklememiz gerekiyor. Vücuttaki fazla sıvıyı atabilmek için önemli bir tarifi de belirtmek isteriz. Yarım çay kaşığı ısırgan otu, 1 çay kaşığı kadar karahindiba kökü, yarım çay kaşığı kurutulmuş mısır püskülü ve yarım çay kaşığı rezene tohumunu karıştırdıktan hemen sonra sıcak suyla birlikte 10 dakika kadar demlemelisiniz. Gün içerisine en az 3 kez içeceğiniz bu karışımın olumlu sonuçlar doğuracağına emin olabilirsiniz.

Ödem Söktürücü Farklı Öneriler

  • Tuzu azaltmanız, vücudunuzun fazla su tutmasını engellemenizi sağlayacaktır. Ek olarak, tuzlu peynir benzeri atıştırmaları minimum tutarda tüketmelisiniz.
  • Kızarmış yiyeceklerin etkileri sonucunda, çikolata safra kesesi, böbrekler, pankreas ve karaciğer çalışmasını kötü yönde etkilenmektedir.
  • Kafeinin neden olduğu, sigara ve alkol organlarınızın fonksiyonlarınızı baskıladığı gibi vücudunuzda biriken sıvıların azalmasını sağlayacaktır.
  • Su içmenin vücutta biriken suyu arttırması inancı yaygın olsa da bu büyük bir yanılgı olmaktadır. Susuz kalan bir vücutta ödem artmaktadır. Toksin ve sodyumun vücuttan atılması için bol miktarda su içmek gerekiyor.
  • Sık miktarlarda taze sebze ve meyveler tüketmeye dikkat edin. Fazla su ve toksinlerin vücudunuzdan en hızlı şekilde atılmasında oldukça etkili olacaktır.

Ödem söktürücü çayların ne kadar etkili olduğunu anlattık. Vücudunuzdaki ödemi atabilmek ve eski sağlığınıza kavuşabilmek için bu çayları tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git