Ozon ve UV Işınlarının Cilde Etkisi

Ozon ve UV Işınlarının Cilde Etki
14 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Ozon ve UV Işınlarının Cilde Etkisi

Güneşe çok maruz kalmak ciltte lekeleri oluşmasına neden olur. Güneşte bronzlaşmak aslında cildin zararlı UV ışınlarından kendisini korumak için oluşturduğu bir tabakadır. Özellikle solaryum ile bronzluk sağlayan kişilerde bu cilt lekeleri daha çok ve belirgin şekilde görülür. Ciltte görülen lekeler sadece güneş yanıkları ile değil kullanılan ilaçlar, beslenme bozuklukları, sivilceler, cildin yaralanması ya da kozmetik ürünlerinin fazla kullanılması sonucu da meydana gelebilir. Bunun yanı sıra genetik olan lekeler veya hormonların değişmesi sonucu da lekelerin oluştuğu görülür. Bu lekelerin boyutuna ve yoğunluğuna göre kişilerin uzmana görünmesi önerilmektedir. Ozon ve UV Işınlarının Cilde Etkisi,

Güneş Işınlarının Cilde Etkisi

Ultraviyole ışınları cilde oldukça büyük zarar vermektedir. Güneş yanıklarının ve bronzlukların sebebi bu ışınlardır. Gün geçtikçe ozon tabakasının delinmesiyle bu ultraviyole ışınları cilde direk zarar vermektedir. Bu zararlı ışınlar sıcak ve güneşli havalarda daha çok yüzünü göstermektedir. Güneşin etkisi ile zararlı ışınlar derinin tabakasına ulaşarak lekelere sebep olur. Her ışının dalga boyları farklıdır. Kısa boylu dalgalar olan ışınların canlılar üzerinde öldürücü etkisi bulunmaktadır. Orta boylu dalgalar ozon tabakasından emilerek, yaz ve sıcak aylarda ortaya çıkar. Özellikle yüksek olan bölgelerde görülür. Derinin tabakasını etkiler ve ciltte kızarıklıklara ve güneş yanıklarına neden olur.Uzun boylu dalgalar ise direk yeryüzüne ulaşarak en alt deri tabakasına kadar geçer. Yoğun bir etki sağlayan bu ışınlar yılın farklı saatlerinde havanın sıcak veya soğuk olmasına bakmaksızın görülmektedir. Güneş tarafından oluşan bu ışınlar tarafında iyi korunmuyoruz. Her kişide farklı reaksiyonlar gösteren bu ışınlar cilt ve vücut bakımlarının düzenli ve korumalı olarak yapılması sonucunda zarar görmeyi engeller.

Güneş Işınlarının Cilt Tiplerine Göre Etkileri

Bu ışınlardan en çok etkilenen kişiler açık tene sahip olan kişilerdir. Bronzlaşmak isteyen bu tene sahip kişiler hemen ışınlardan etkilenirler. Bundan kaynaklanan güneş lekeleri açık tenli insanlarda daha çok görülmektedir. Güneşten son derece kendilerini korumalıdırlar. Dışarı çıkmadan önce güneş kremi ya da yağı sürmek bu kişileri zararlı ışınlardan kaynaklanan lekelerden koruyacaktır. Dışarı çıkıldığında açık alanları ve güneş bulunan yerleri değil daha çok gölge olan yerlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle güneşten gelebilecek zararlı ışınlardan oldukça korunmuş olunur.

Güneşin dik açıda olduğu zamanlar ve ısının fazla olduğu zaman güneşten uzak durulması gerekmektedir. Eğer zorunlu olarak dışarı çıkılması gerekiyorsa normalden daha fazla koruma sağlanarak çıkılması önerilmektedir. Şapka veya çeşitli kıyafetler ile güneşten korunmak mümkündür. Özellikle yüzü güneş ışınlarından korumak için geniş şapkalar tercih edilmelidir.

Güneş Koruyucusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş kremi ya da losyon tarzında bir ürün alırken mutlaka içeriğini kontrol etmeniz gerekmektedir. İçerisinde kimyasal bulunan ürünler cildinize daha çok zarar verebilir. Bunun yanı sıra faktörüne de bakılması gerekir. Kullanılacak zaman ve mekân için uygun koruma faktörü seçilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git