Parfüm Seçimi ve Kullanımı

Doğru Parfüm Tercihi Nasıl Yapılır?
8 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Parfüm Seçimi ve Kullanımı

Parfüm biz kadınların şüphesiz en değerli görünmez aksesuarıdır. Çevremizdeki insanların hafızasında hangi kokuyla kalmak istediğimiz gibi önemli bir tercihi yaparken hangi kriterlere önem göstermemiz lazım?  Parfümümüzü hangi bölgelere uygularsak daha kalıcı kokuya sahip oluruz? Parfüm kullanımında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Kafamızdaki bütün bu soruları cevaplamak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Doğru Parfüm Tercihi Nasıl Yapılır?

  • Yaz aylarında içinizi bunaltan kokuların burnunuza gelmesinden rahatsız olmuşsunuzdur. Siz de çevrenizdeki insanlar üstünde böyle bir rahatsızlığı sebebiyet vermemek için yaz parfümünüzü hafif, ferah ve çiçeksi kokuları tercih edebilirsiniz. Ağır parfümlere oranla çiçeksi ve ferah kokuların kalıcılığı daha düşüktür. Bu sebepten ötürü yaz parfümünüzün kalitesi ve kalıcılığı oldukça önemlidir.
  • Kışın kullanacağınız parfüm tercihinize göre odunsu, amber gibi ağır çiçek kokularına sahip, yaygın adıyla “gece parfümü” olabilir. Bunaltıcı sıcakların olmadığı kış mevsiminde ağır parfümünüzün çevrenizdekileri rahatsız etme olasılığı çok daha düşüktür.
  • Parfüm seçiminde bir diğer önemli kriter ise parfümünüzün cildinize uyumlu olmasıdır. Aynı, farklı fiziklere sahip iki insanın üzerinde aynı kıyafetin, aynı güzellikte durmayacağı gibi aynı koku farklı vücut kimyalarına aynı uygunluğu sağlayamayabilir. Stres, hormonal değişimler, beslenme alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar gibi bir çok etken parfümün cildimizde bıraktığı kokuya etki gösterir.
  • Parfümünüzün cildinizde bozulmalara sebep olmaması için alerjen maddeleri içeren adi parfümleri tercih etmeyiniz. Kalitesiz parfümler astım gibi çeşitli solunum yolu sorunlarına sebep olabildiği gibi kızarıklık vb. cilt sorunlarına sebep olabilmektedir.


Parfüm Nasıl Kullanılır?

  • Parfümün ağız ve göz ile temasından kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Parfümü el bileği, dirsek içi, kulak arkası gibi derimizin ince olduğu bölgelere uygularsak kokumuzun daha etkili olmasını sağlayabiliriz.
  • Kıyafet üzerine parfüm sıkmak kesinlikle yanlış bir alışkanlıktır. Parfüm kumaş ile temas halinde başkalaşmalara uğrayabilir ve cildimizde bozulmalara, kıyafetlerimizde sararmalara sebep olabilir.

Parfümde Nota Nedir?

Parfümlerimizin ilk sıktığımızda ve yarım saat sonrasında üzerimizde kalan kokusu arasında fark olduğunu gözlemlemişsinizdir. Bu etki tamamı ile parfümünüzün alt ve üst notalarının farklı olmasından kaynaklanan bir durumdur.

Üst Nota: Diğer bir ismiyle açılış notalarıdır. Diğer notalara oranla oldukça hafiftir. Parfümünüzü ilk sıktığınızda burnunuza gelen kokuyu veren notalardır. Etkisi en kısa süren notadır. En sık kullanılan üst notalar; limon, portakal kabuğu, bergamot, greyfurt, çilek, böğürtlen, misk adaçayı ve lavantadır.

Orta Nota: Parfümünüzü sıktıktan yirmi dakika ile 1 saat arasında etki gösteren notadır. Bu özelliğinden dolayı parfümün kalbi de denilmektedir.

Alt Nota: Orta notaların etkisi geçtiğinde alt notalar parfümünüzün karakterini ortaya koyar. Parfüm seçiminde önemli bir kriter olan kalıcılığı alt notaların performansı belirler. Parfümün kalıcılığı, kalitesi ile olduğu kadar cildimize olan uyumu ile de bağlantılıdır. Amber, meşe yosunu, vanilya gibi kokular en sık kullanılan alt notalardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git