Parfüm Sınıflandırması Nasıl Yapılır?

Parfüm Sınıflandırması Nasıl Yapılır?
5 Mart 2016 tarihinde eklendi

Parfüm Sınıflandırması Nasıl Yapılır?

Güzel kokmak her kadın ve erkeğin isteğidir. Günlük hayatımızda kişisel bakımızın bir parçası olan parfüm, içerisindeki asıl kokuyu veren yağ ve aroma veren diğer bileşimlerin karışımına göre sınıflandırılır. Peki parfüm çeşitleri nelerdir? Burada karşımıza eu de parfum, eu de toilette ve cologne kavramları çıkar. Parfüm çeşitlerini bu üç ana başlıkta inceleyebiliriz.

  • Eu de parfum (EDP): Esansı en yoğun olan parfüm çeşidi Eu da parfumdür. Yoğun kokuları tercih eden kadınlar ve erkekler tercihlerini bu parfüm türünden yana yaparlar. Parfümün özünü oluşturan odunsu, çiçeksi ya da baharatımsı yağlar, parfümün içinde yoğun olarak bulunur. Parfümdeki esans içeriği % 15-%20 kadar olabilmektedir. Bu parfümler yoğun esans içerikleri sayesinde, sıkıldığında çok daha yoğun bir koku verir ve kalıcılığı diğer çeşitlere göre çok daha fazladır. Karışımında su ve alkolden çok yağ baskındır. Genellikle kış ayları kokuları içinde olan parfümler, bu sınıfa girer. Eu de Parfum çeşitleri kalıcılığı ve yoğun esans içeriği sayesinde, fiyat olarak diğer parfüm çeşitlerinden biraz daha pahalıdır. Yoğun kokulardan hoşlanıyorsanız EDP parfümler tam size göre. Öyle ki, herhangi bir kıyafetinize sıktığınız bu parfüm türü, aylarca kıyafetinizin üstünde kalabilir.
  • Eu de toilette (EDT): Bu parfümlere kokusu inceltilmiş parfümler de diyebiliriz. Genellikle % 8 oranında esans içerir. “Fresh” olarak adlandırdığımız hafif ve spor kokular bu kategoriye girer. Eu de toilette parfüm çeşitleri genellikle yaz ve bahar aylarında, taze ve ferah bir koku elde etmek için kullanılır. Karışımlarında su oranı, diğer yağlara ve alkol miktarına göre daha fazladır. Esans miktarı eu de parfum kadar yoğun olmadığından, bu kokular, uçucu özellik taşırlar. Dolayısıyla fiyatları EDP’lere göre daha düşüktür. Eğer yaz ya da bahar aylarında yoğun bir kokudansa, hafif bir esinti gibi bir koku kullanmak istiyorsanız, tercihiniz eu de toilette parfümler olabilir.
  • Cologne (ASL): Parfüm çeşitleri nelerdir diye sorduğumuzda vereceğimiz son cevap ise, ASL’dir. Genellikle erkeklerin kullandığı traş sonrası losyonlarının içinde bulunduğu çeşittir. İçeriğindeki esans miktarı %3 ile % 5 arasındadır. Kokusu oldukça uçucudur. ASL’den tek başına bir parfüm etkisi yaratması beklenemez, dolayısıyla kalıcı bir koku için, bu ürünlerin herhangi bir parfümle birlikte desteklenmesi gerekmektedir.


Kullandığımız parfümler bir anlamda kişiliğimiz hakkında da karşı tarafa ipuçları verebilir. Yoğun içerikli kokulardan hoşlanan ve Eu de parfüm çeşidini tercih eden insanlar genellikle, baskın, tutkulu kış insanlarıdır. Tercihini daha seyrek bir esans yoğunluğu olan, eu de toilette’den yana kullananlar ise taze, enerjik ve ferah yaz insanlarıdır. Parfümler, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir rutinidir ve parfüm seçimi yaparken bu sınıflandırmayı bilmek, seçeceğimiz kokuyu belirlemede bize yardımcı olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git