Parlak Saçlar İçin

parlak-saclar-icin
10 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Parlak Saçlar İçin

Parlak ve canlı saçlar sağlıklı saçların göstergesidir. Saçın sağlıklı olduğu mat olmamasından, parlak olmasından, hacimli olmasından, kolay kopmamasından ve dolgun olmasından anlaşılır. Parlak ve dolgun saçlar bireye özgüven vermekte ve psikolojik olarak kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Özellikle bu durum bayanlar için çok önemlidir.

Saçların sağlıklı olmasında birçok etmen bulunmaktadır. Bu etmenleri, iç etmenler ve dış etmenler olarak ayırabiliriz. İç etmenler sağlıklı beslenme yani sağlıklı yaşama dikkat etme ile alakalıdır. Dış etmenler ise, saçın maruz kaldığı etmenlerdir. Yani, saçın ısı ve kimyasala maruz kalması gibi. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme ile vücut gerekli vitaminleri almakta ve saçlarda bu durumdan olumlu etkilenmektedir. Vücudun olduğu gibi saçlarında bir takım vitaminlere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu vitaminlerin eksikliğinde saç dökülmesi, cansızlaşması ve matlaşması ortaya çıkmaktadır. Aynı durum gün içerisinde suyun az tüketilmesine de bağlıdır. Su az tüketildiğinde vücuttaki nem oranı düşmekte ve hatta daha fazlasında vücutta ki bazı yerlerin kuruduğu gözlemlenecektir. Bu kurumaya saçlar da dahildir. Dış etmenlerden saça ısı uygulanması saçı yıpratmakta ve kurumasını sağlamaktadır. Böylelikle saçın nem oranı düşerek parlaklığını kaybedecektir. Aynı şekilde saça kimyasal uygulanması (örnek olarak, saç boyama) saçın yapısını bozarak saçı kurutmaktadır. Bu şekilde birçok etmen saç için oldukça önemlidir.Parlak saçlar için saçların sağlıklı olması gerekmektedir. Bu en önemli husustur. Buna ek olarak yağlı saç parlak saç demek değildir. Yağlı saç, saçın pis olduğunu, parlak saç ise saçın temiz olduğunu göstermektedir. Parlak saçlar için dikkat edilmesi gereken ve uygulanması gereken birçok husus vardır. Bunlar,

  • Öncelikle sağlıklı yaşam sürülmelidir. Sağlıklı besinler tüketilmeli, her vitaminin alınması sağlanmalı ve gün içerisinde tüketilen su miktarının 2 litre civarında olması gerekmektedir. Bu şekilde saçların sağlıklı olması sağlanacaktır.
  • Sonrasında saçların parlak olması için kimyasal işlemlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bu şekilde saçlar deforme olmayacak ve daha canlı olacaklardır.
  • Şampuan ve saç kremi seçiminde dikkatli olunmalı ve saç özelliğine göre şampuan kullanılmalıdır. Saçları kurutan şampuanlar matlık sağlayacağından tercih edilmemelidirler.
  • Bu önemli ve temel hususlara dikkat edildikten sonra saçlara arada bir maske ya da bakım yapılmalıdır. Bu maskeler, çeşitli markaların ürünleri olabilir ya da evde hazırlanılan maskeler kullanılabilir. Çeşitli markaların maskeleri kullanılırken saç tipine uygun olup olmadığı dikkatli bir şekilde araştırıldıktan sonra alınıp uygulanmalıdır. Evde yapılan saç bakım maskelerinde çeşitli yağlar kullanılarak maskeler hazırlanabilir. Bu yağlar saça hacim ve nem kazandıracağından saçların parlamasını sağlayacaktır.

Parlak saçlar için yapılması gereken çok kolaydır. Bahsedilen adımlara uyularak sağlıklı sonuçlar alındığı görülecektir. Bu adımlar çok zor olmamakla birlikte hafife alınacak adımlar da değildir. Parlak saçlar sağlıklı saçlardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git