Pedikür ve Tıbbi Ayak Bakımı

Pedikür ve Tıbbi Ayak Bakı
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Pedikür ve Tıbbi Ayak Bakımı

Tırnak bakımı oldukça önemli bir konudur. Özellikle ayak tırnaklarının düzenli olarak pediküre ihtiyacı vardır. Sorunlu tırnaklar için medikal yardımlar alınabilir. Bu tıbbi yardımların geciktirilmesi tırnaktaki sorunu daha da arttırır. Tıbbi yardım alan kişiler güvenilir ve hijyen konusunda üst seviyede olan yerlere başvurmalıdır. Yapılan tıbbi işlemler pek fazla pediküre benzemez. Ayak herhangi bir su içerisinde bekletilmez. Etlerin kesimi yapılmaz. Tırnak eti kesimi olmadığı için herhangi bir batık ya da mantar gibi ayak problemleri de oluşmaz.

Pedikür yapılırken suda bekletilen ayaklarda yok edilen ölü derinin yok edilmesinin yanı sıra canlı olan derilerinde yok olmasına neden olur. Bu sebepten dolayı vücudun o bölgede doku üretmek için daha çok çalıştığı görülür. Tıbbi yardımlarda bu suda bekletme işi olmadığından dolayı canlı derinin kaybı da yaşanmaz. Derinin kalınlaşması önlenerek bakımlı gözükmesi sağlanır. Tıbbi aletlerin oldukça sterilize edilip işleme yapıldığı için herhangi bir hastalık ya da enfeksiyon kapma olasılığı da yoktur. Ayrıca işleme alınmadan önce kişiler hepatit A ve B aşıları yapılmış ve tekrar kontrol edilmektedir.

Bozulmuş Tırnakların Tedavisi

Bozulmuş olan tırnaklarda mutlaka tıbbı müdahale gerekmektedir. Bu müdahaleye başlamadan önce bozulan tırnağın tırnak yataklarına bakılarak kontrol edilir. Bozulan bu tırnaklarda ayak mantarı ya da tırnak mantarı oluşumu ya da mantarın yerleşmesi görülmektedir. Buna karşılık tırnağın bozukluğunun neyden kaynaklandığına bakılarak tespit edilir. Tırnak yapısının kalınlaşması bu sorunun neyden kaynaklandığı konusunda bilgi verir. Daha sonra kalınlaşmış olan bu tırnak dokusu temizlenir.Yapılan tıbbi tedavinin ardından tırnak için düzenli kullanım gerektiren ilaç ya da temizleme ürünleri kullanılması gerekmektedir. Bu ürünler kalınlaşan dokunun tekrar yenilenmesini engellemek için aksatılmadan kullanılmalıdır. Kötü olan tırnak için herhangi bir tedavi yapılmadan protez tırnak kullanmak oldukça sakıncalıdır. Bunun yerine tedaviden sonra kullanılması önerilen tırnak bakım ürünlerinin kullanılması daha sağlıklıdır. Kullanılan bakım ürünlerinden sonra tırnağın tamamen iyileştiği görülse dahi bir süre daha bu jel ve bakım ürünlerine devam edilmelidir. Bu süre içerisinde tekrar hasar oluşması da engellenmiş olur.

Tırnak Bakımı ve Pedikür

Tırnak bakımı ve pedikür uygulamaları düzenli olarak yapılması gereken işlemlerdir. Eğer ayaklarınızda ya da tırnaklarınız da herhangi bir sorun yok ve gayet sağlıklıysa evde kendiniz de pedikür işlemini yapabilirsiniz. Yapılması oldukça kolay olmasıyla birlikte birçok videolu anlatım da mevcuttur. Pedikür için derin bir kova alarak içine ılık su ve lavanta yağı gibi herhangi bir yağ dökerek başlayabilirsiniz. Ayaklarınız yumuşayana kadar suyun içinde bekletin. Daha sonra dezenfekte edilmiş tırnak makası ile tırnaklarınızı kesin. Tırnak etlerini kesmek pek sağlıklı bir işlem değildir. Bunun yerine kestiğiniz tırnaklarınızı törpüleyin. Herhangi bir bakım yağı ya da nemlendirici sürerek pedikür işlemini tamamlayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git