Peeling Yapmanın Avantajları

Peeling Yapmanın Avantajları
2 Kasım 2015 tarihinde eklendi

Peeling Yapmanın Avantajları

Peeling; derinin canlanmasını sağlamak, cildi sivilcelerden arındırmak, cildin solgunluğunu ortadan kaldırıp eski canlılığına kavuşmasını sağlamak, cildi gençleştirmek ve ölü derilerden arındırmak için belirli düzeyde solüsyonların yüze uygulandığı bakım türüdür.

Peeling yaptırmanın başlıca amaçları arasında; kırışıklıkları gidermek, cildi ölü derilerden arındırmak, oluşan sivilce ve lekelerden kurtulmak, güneş hasarlarını onarmak, erken yaşlanma, melazma olarak adlandırılan hormonal lekeler ve kan dolaşımı bozukluğu gibi faktörleri sayabiliriz.

Cilde uygulanan üç çeşit peeling vardır. Uygulanacak olan Peeling yöntemi hastanın cilt yapısı ve problemin ne olduğu değerlendirilerek karar verilir.

  1. Yüzeysel Peeling: Günlük hayatı daha az etkilemektedir. Kişi işlem bittikten sonra, yüzünde sadece hafif bir kızarıklık hisseder. Yüzeysel Peeling meyve asitleri ile yapılır. Yaygın olarak bilinen alfa hidroksi asitler (AHA) bu Peeling yönteminde kullanılır. Küçük molekül yapısına sahip olduğu için cildin en üst tabakasına kolayca etki edecektir. Yüzeysel Peeling’de kullanılan bir diğer asit ise salisilik asitlerdir (BHA). Bu asitler de cildin en üst tabakasına etki eder. Sivilce, akne ve beyaz nokta tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Uygulanan bu Peeling türünden sonra kişi günlük hayatına dönebilir.
  2. Orta Derinlikte Peeling: Glikolik asitler ve %10 – 35 oranları arasında TCA asitleri kullanılarak uygulanan Peeling yöntemidir. Kırışıklık tedavisinde, güneşe maruz kalmış ciltlerde ve kol, boyun, el ve yüzlerde ortaya çıkan kanser öncesinde bir cilt hastalığı olan “Aktinik Keratoz” tedavisinde kullanılan, oldukça etkili bir yöntemdir. Uygulamadan sonra cilt kırmızılaşır ve seyreden 2 – 3 gün içerisinde deri dökülmeye başlar. Yaklaşık 1 hafta süren iyileşme sürecini cildinizi temiz tutup, her gün birkaç defa yıkarsanız hızlandırabilirsiniz.
  3. Derin Peeling: Kimyasal solüsyonlar yardımı ile yapılan Peeling yöntemidir. Bakers, TCA, Jessner’s ve Fenol kullanılan solüsyonlardır. Kırışıklıklar, cilt lekeleri, akne ve sivilce tedavilerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Yüzeysel peelingden farklı olarak ağrılı bir işlem olduğu için lokal anestezi yapılarak uygulanır. İşlem tamamlandıktan sonra 1-2 hafta yüzde şişkinlikler olabilir ve düzenli ağrı kesici kullanılmalıdır. Diğer yöntemlere oranla daha başarıl ve etkisinin uzun süre görüldüğü bir yöntemdir. Önemli bir uyarı da bulunacak olursak Derin Peeling yöntemi, genel olarak açık ten rengine sahip kişilerde uygulanır. Koyu ten rengine sahip kişilerde kalıcı ten rengi açıklığı sağlayacağı için önerilmez.


Cildinizi canlı tutmak için kimyasal Peeling yöntemleri uygulayabildiğiniz gibi kendinizde uygulayabilirsiniz. Evde yapacağınız Peeling için vücudunuzun dinlenmiş olması ve makyajdan arındırılmış olması gerekmektedir. Hafta da bir kere yapacağınız Peeling yöntemleri ile akne, sivilce ve siyah nokta gibi problemlerinizden kurtulmanız mümkün olmaktadır. Peeling göz ve dudak çevresi dışında bütün yüze uygulanır ve soyarak temizlenir.

Son olarak unutulmamalıdır ki, en iyi Peeling ürünleri paraben içermeyen ürünlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git