Porselen Cilt Makyajı

porselen-cilt-makyaji
9 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Porselen Cilt Makyajı

Makyaj, bayanların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Ciltteki kusurları örtmek ve daha güzel görünmek için cilde uygulanan işlemler bütünüdür. Cildi kısa süreliğine daha canlı, parlak, pürüzsüz ve renkli göstermek amacıyla uygulanır.

Birçok makyaj çeşidi bulunmaktadır. Günlük makyajlar ya da şekil değiştirmek için uygulanan makyajlar mevcuttur. Aynı zamanda kalıcı makyajlarda son zamanlarda artmaktadır. Deri altına boyar maddenin işlenmesi ile gerçekleşmektedir. Böyle makyajlar açık renk olarak deriye uygulanır ve günlük makyaj olarak kullanılır. Günlük makyajlar hafif, gece veya özel günler için tercih edilen makyajlarda ağır olarak uygulanmaktadır. Bu ağır makyajlar kıyafete göre uyumlu ve ışıl ışıl parlayan makyajlardır. Bunlara ek olarak tiyatral amaçlı makyajların kullanımı da söz konusudur. Bu makyajlar ile genç, yaşlı, cinsiyet değişikliği ya da başka bir varlığa benzemek mümkündür.

Makyaj uygulamaları yapıldıktan sonra ve cilt üzerinde çok fazla bir süre bekletilmemelidir. Cilt hava alamayacağından zarar görür. Ayrıca kullanılan malzemelerin deriye uzun süre teması ile akne ve sivilcelenme görülecektir. Makyaj temizliği yapıldıktan sonra cilde mutlaka bakım yapılmalı ve makyajla yorulan cilt bakımla rahatlatılmalıdır. Cilde temizlenerek bakım yapıldıktan sonra mutlaka nemlendirme yapılmalı, nemlendirme yapılmaz ise cilt nem dengesini kaybetmektedir. Nemlendirme için cilt tipine uygun kremler seçilmelidir. Aksi takdirde ciltte olumsuz etkiler meydana gelmektedir. Makyaj sonrası bakım yapıldığı gibi, makyaj öncesi de bakım yapmak gerekir. Makyaj öncesinde cilde nemlendirici mutlaka uygulanmalıdır. Yüz iyice temizlendikten ve nemlendirici sürüldükten sonra makyaj yapılmaya başlanmalıdır.Porselen bir cilt makyajı cildin daha canlı ve daha güzel görünmesini sağlar. Özellikle özel günlerde bu tür makyaj tercih edilmektedir. Porselen bir cilt makyajı adım adım uygulanacak olursa,

  • Öncelikle cilt iyi bir şekilde temizlenmeli, bakım yapılmalı ve nemlendirici uygulanmalıdır.
  • Sonrasında cilde makyaj bazı, transparan fondöten yada primer uygulanmalıdır.
  • Bunlardan sonra cilt rengi ile birebir örtüşen fondöten belirlenerek cilde uygulanmalıdır.
  • Gözaltı torbalarının ve renk farklılıklarının gizlenmesi için bu bölgelere concealer uygulanmalıdır. Concealer, bakışları belirginleştirmek ve vurgu yapma da iyi bir kapatıcıdır.
  • Porselen makyajda pudra seçimi mat ve ışıltısız olmalıdır. Pudra, makyajı sabitler ve kalıcılığı artırır.
  • Kapatma işlemleri gerçekleştikten sonra göz makyajına geçilebilir. Göz makyajı önce primer kullanılmalı sonrasında far uygulamasına geçilmelidir. Far ile gölgelendirmeler yapılmalı, isteğe göre eyeliner veya kalem kullanılmalıdır.
  • Pırıltılı rimeller tercih edilmemeli, göz yapısına göre rimel seçilmelidir. Eğer kirpikler az ise takma kirpik kullanılabilir. Doğal takma kirpikler tercih etmek daha hoş olacaktır.
  • Allık seçiminde uçuk tonlar tercih edilmelidir. Uygulamada ise keskin bir çizgi şeklinde değil yuvarlak ve doğal görünümlü şekillerde uygulanmalıdır.
  • Son olarak porselen bir cilt makyajı için ruj seçimi belirgin renkler olmalıdır. Buna örnek olarak, kırmızı ya da pembe renkli rujlar tercih edilebilir.

şeklinde olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git