Pürüzsüz Bir Cilt için Doğal Yöntemler

pürüzsüz bir cilt için doğal yöntemler
22 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Pürüzsüz Bir Cilt için Doğal Yöntemler Nelerdir

Cildimiz çeşitli nedenlerden dolayı yıpranıp sağlıksız bir görüntü yaratabilir. Hatta yaşlanma belirtilerine de sebep olabilir. En başta sigara kullanımı, güneşin zararları ışınları, rüzgar, deniz, soğuk hava gibi çeşitli sebepler cildin düşmanı olmakta ve yıpranmasına neden olmaktadır. Tüm dış etkenlerin zararlı etkilerinden kurtulabilmek için öncelikle cildimize düzenli bakım uygulamak gerekmektedir. Sonrasında ise hem cilt güzelliğimiz hem de tüm vücut sağlığımız için dengeli beslenmeye ihtiyaç vardır. Özellikle de bol bol sebze meyve tüketmek pürüzsüz bir cilt için doğal yöntemler arasında en başta gelmektedir.

Pürüzsüz Bir Cilt için Neler Yapılmalıdır?

Cildimiz, vücudumuzu saran, doku ve kasların oluşturduğu en önemli organlarımızdır. Kolajen, kan damarları ve salgı bezlerinden oluşmaktadır. Taze, canlı ve pürüzsüz olabilmesi için de ölü hücrelerin yok edilmesi ve yeni hücrelerin dış tabakaya doğru çıkması gerekmektedir. Bu yenileme ortalama 14 günde bir olmaktadır. Ancak gerekli bakımların yapılmaması ile yeni hücreler dış tabakaya ulaşamamakta ve cilt yaşlanmaya ve sağlıksızlaşmaya başlamaktadır.

Sağlıklı Beslenme

Beslenme planınızda yapacağınız değişiklikler sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Cilt uzmanlarının sürekli olarak araştırmalar yaparak cilt problemlerini ortadan kaldırmak ve yaşlanma etkilerini geciktirmek için uğraşmaları sonucunda görülmüştür ki A, E ve C vitaminleri, omega 3, zeytinyağı, selenyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller cildin en iyi dostlarıdır.Sağlıklı bir cilt için beslenme tablosu.

Cilt Tipine Uygun Bakım 

Pürüzsüz bir cilt için doğal yöntemler uygulamak öncelikle hücre oluşumuna etki etmektedir. Sonrasında ise bu yeni hücrelerin dış tabakada ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Cilt bakımı ve pürüzsüzlük kazanması için öncelikle cilt tipine uygun bakımların uygulanması gerekmektedir.

Cilt Temizliğini Düzenli Yapmak

Aslında pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için ilk adım her sabah ve akşam yatmadan önce tonik uygulayarak cildi temizlemektir.

Peeling ve Maske Yapmak

Lekeler, sivilceler ve kızarmalar için de haftada 1 defa peeling ve maske uygulanması şarttır.Pürüzsüz bir cilt için doğal yöntemler ve çeşitli uygulamalar aslında sadece yüz için değil tüm cilt için olmalıdır. Zira cildimiz tüm bedenimizi kaplayan örtümüzdür. Bu nedenle de tüm vücuda bakım yapılması tüm vücudumuzun sağlığı ve güzelliğini etkilemektedir.

Pürüzsüz Bir Cilt için Doğal Yöntemler

Eskiden bayanlar ya cilt bakımı için uzmanlardan yardım almakta ya da paraları yoksa bakımlarını ihmal etmekte idiler. Fakat artık bayanların doğal yöntemlere yönelmeleri ile birlikte evde kendi başlarına yapabilecekleri tarifler bulma çabaları doğmuştur. Evde kendi başımıza uygulayabileceğimiz ve bize hiçbir maddi kayıp getirmeyecek olan çok çeşitli pürüzsüz cilt için doğal yöntemler bulunmaktadır.

Nane Kürü

Bu doğal yöntemlerin en başında da nane kürü gelmektedir. Yarım litre suyu kaynatıp içerisine 10 dal taze nane atıp 10 dakika demlenmesi beklenmelidir. Daha sonra küveti su ile doldurup hazırlanan nane çayını ve 1 fincan tuzu küvete döküp yarım sat kadar küvette dinlenilmelidir. Haftada 1 defa uygulanan bu nane kürü cildinizin tazelenmesini, ferahlamasını ve dinlenmesini sağlayacaktır. Küvetten çıktıktan sonra da cilde badem sütü uygulayarak nem dengesi kurulması sağlanabilir.

Badem, Yulaf Unu, Portakal ve Süt Karışımı

Hassas ciltlerin de pürüzsüz ve bakımlı görünebilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. 50 gram bademi iyice ezip üzerine ılık su eklenerek yumuşaması sağlanır. Ardından 10 gram yulaf unu, 10 gram portakal yağı ve yeteri kadar da süt ekleyerek macun kıvamına gelmesi sağlanır. Tüm vücuda uygulanan bu kür yarım saat ciltte kaldıktan sonra ılık su ile duş alınır. Tüm vücuda peeling etkisi yaratan bu kür, ölü derilerin vücuttan atılmasını ve vücudun taptaze, ışıl ışıl ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

İlgili Konular
– Sivilce İzleri ile Nasıl Başa Çıkılır?
– Sivilce İzleri İçin Kullanılan Şifalı Bitkiler
– Sivilce ve Sivilce Lekeleri İçin Önerilenler
– Sivilceler İçin Salatalık Maskesi
– Sağlıklı bir cilt için beslenme tablosu

Etiketler:

Pürüzsüz Bir Cilt için Doğal Yöntemler Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Özge diyor ki:

    Nane kürü çok iyiymiş ama nereden bulcam o vakti de yapıcam :/

  2. Hatice diyor ki:

    ise yariyor mu bu nane kuru? yapan var mi? bilgi verebilirmisiniz..

  3. sariye diyor ki:

    evet denedim çok işe yarıypr

Sayfa başına git