Rutin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Rutin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı
12 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Gündelik hayatınızda çok fazla ve sıklıkla yani nerede ise her gün makyaj yapıyorsanız cildinize çok daha hassas bakım uygulamanız gerekiyor. Bundan farklı olarak eğer sıklıkla kozmetik ürünler kullanmıyor iseniz yada makyajı çok tercih etmiyorsanız da cildinize yine rutin bir bakım yapmalısınız. Peki bu bakım nasıl olmalı? Yani ne düzeyde, ne sıklıkta ve nasıl ürünler ile olmalı? İşte bu tamamı ile sizin hem tercihinize hem de cilt tipinize göre karar verilecek bir durum. İnsanların cildi üç ana tiptedir. Kuru cilt, yağlı cilt ve karma cilt.

Kuru Cilt: Bu tür cilde sahip iseniz eğer; çantanızdan ve makyaj masanızdan nemlendirici kreminizi eksik etmeyin deriz. Çünkü cildinizin sık sık yumuşamaya ve nem dengesini korumaya ihtiyacı var demektir. Kuru ciltlerde sıklıkla pütürlü görünüm gözlemlenebilir. İçeriğinde nemlendirici bazlı olan makyaj temizleme suyu kullanmanız gerekir. Bunun haricinde bir tane gündüz, bir tane de gece bakım kremi kullanmanız gerekiyor. Kuru cilt tipine sahip olanlar için geçerli bir başka ürün de maskelerdir. Cildin sahip olması gereken nemi sağlayan bu tür bakım maskelerini en az haftada bir kere yapmanız gerekiyor. Kuru ciltler çok hassas olduklarından dolayı su bile fazla kullanıldığında onların dengesini bozabilir. Ayrıca iklimi nemli olarak geçen bölgelerde yaşamaları da sahip olacakları başka bir dezavantajdır. Kesinlikle yüz kesesi gibi aşındırıcı ürünleri de tercih etmemeliler.Yağlı Cilt: Nemlendirici ürünleri ve diğer kozmetik içerikli ürünleri kullanırken en çok dikkat etmesi gereken cilt tipidir. Çünkü ph dengesine bağlı olarak zaten içeriğinde yağ ya da benzeri madde bulunan ürünler cilde fazla gelebilir. Bu da sivilce oluşumunu tetikler. Hemen belirtelim; sivilceniz çıktığında da kesinlikle müdahale etmemelisiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz kullanacak olduğunuz makyaj temizleme ürünü de çok önemlidir. Temizleme sütü yerine şimdilerde çok tercih edilen  makyaj temizleme suyunu kullanmalısınız. Kesinlikle günde en fazla bir kereden fazla gündüz ya da gece nemlendirici kremi kullanmamalısınız.

Karma Cilt: Cilt tipleri arasında en avantaj sahibi cilt tipidir. Genellikle ürün kullanımında çok seçici olmayan, alerjik bir neden yok ise çok fazla reaksiyon göstermeyen ve ürünleri genellikle kabul eden bir cilt tipidir karma cilt. Karma cilt tipine sahipseniz eğer mutlaka günde en az bir çeşit nemlendirici krem kullanmanız gerekiyor. Ama tercih olarak hem gece hem de gündüz olarak iki farklı ürün de seçebilirsiniz. Yüzün T bölgesi sayılan burun, çene ve alın yeri yağlı, diğer bölgeleri ise kurudur. Karma olan cilt tipini kesinlikle yağlı cilt ya da kuru cilt yapamayız. Ancak nem oranını ve ph dengesini sağlayarak, her yaptığımız makyajı gün sonunda temizleyerek en büyük iyiliği yapmış oluruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git