Rutin Cilt Bakımı

Rutin Cilt Bakımı
14 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

Cildimiz vücudumuzun en kıymet ve özen isteyen kısmıdır. Yediğimiz ve içtiğimiz her şey ile beslenen, bizimle nefes alan bir şeydir cilt. Spor alışkanlıklarımız, egzersiz programımız, su tüketimimiz gibi pek çok değişkenden etkilenir. Cilde sağlık ve ışıltı veren şeylerden en önemlileri genetik faktörler ve beslenme alışkanlığımızdır. Ancak her şey gibi cilt de düzenli bakım ister. Bu bakım yapılmadığında hücrelerimiz adeta bize küser ve genetik olarak miras aldığımız olumlu unsurlar zamanla bizi terk eder. Cilt bakımı bir gün ya da iki gün yapılacak, ara sıra akla geldikçe uygulanacak bir şey değildir maalesef. Evimizin ya da arabamızın temizliği gibi, kişisel temizliğimiz gibi sık sık ve düzenli yapılmayı bekler.

Bakımlı Cildin ilk Şartı Temizlik

Bu düzen içinde mutlaka olması gereken en önemli şey temizliktir. Temiz olmayan bir cilde hangi işlemi uygularsanız uygulayın, beklediğiniz sonucu almanız mümkün değil. Özellikle sık makyaj yapan kişilerin cilt temizliğine daha çok özen göstermesi gerekir. Cildinize yapacağınız en büyük kötülüğün makyajla uyumak olduğunu söyleyebiliriz. Uyku sırasında cilt kendini tazeler ve yeni güne hazırlar. Ancak makyaj kalıntıları ile gözenekleri tıkanmış bir cilt elbette bunu yapamaz. Makyaj yapmasanız bile günlük olarak temizleyiciler ile cildinizi yıkayabilir, sonrasında da su ile durulayarak teninizi ve yüzünüzü uykuya hazırlayabilirsiniz. Temizleyiciler yağ bazlı ve su bazlı olarak ikiye ayrılır. Yağ bazlı temizleyiciler genellikle günlük makyajın çıkarılmasında tercih edilir. Bu ürünler yüzeysel kirlerin kolayca, cildi tahriş etmeden çıkarılmasında etkilidir. Su bazlı olanlar ile köpük veya jel formunda olabilir. Gözle görülmeyen kirlerin atılmasında ve gözeneklerin açılmasında etkilidir. İhtiyacınıza ya da hangisi daha kolay kullandığınıza bağlı olarak ikisinden birini tercih edebilir ve bu temizleyicileri yüzünüzde her gün kullanabilirsiniz.İkinci Adım Peeling

Peeling pek çok kadının atladığı ancak rutin cilt bakımı konusunda önemli yer teşkil eden bir basamaktır. Hatta günümüzde sadece kadınların değil erkeklerin de artık sık sık peeling yaptırdığını görüyoruz. Peeling, temizleyici ile arındırılmış bir ciltteki gözeneklerin daha da açılması ve cildin rahatlamasını sağlar. Aylık ya da haftalık uygulayabileceğiniz bu adım ile cildinize etkili bir bakım yapmış olursunuz. Piyasada hem temizleyici hem de peeling özelliği gösteren ürünler var. İsterseniz bunlardan birini isterseniz de sadece peeling özelliği olan bir ürünü kullanabilirsiniz. Bu uygulama ayrıca siyah nokta sivilce oluşumunu engellemede de yardımcı olur.

Son Adım Olan Nemlendiriciyi İhmal Etmeyin

Cildimiz yazın güneşten kışın da soğuktan korur. Bu nedenle yüz için hazırlanmış ve cilt tipinize uygun bir nemlendirirci, makyaj masanızdan da çantanızdan da eksik olmamalı. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nem oranına göre nemlendirici kreminizi kullanmayı ihmal etmeyin. Böylece rutin cilt bakımınızı oluşturarak cildinizi geleceğe hazırlayın.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git