Sabahları Dinç Uyanmak İçin

Sabahları Dinç Uyanmak İçin
16 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Sabahları Dinç Uyanmak İçin

Sabahları zinde uyanmak günümüz insanlarına bakacak olursak oldukça güç bir durum. Buna neden olarak yorgunluk, stres, sağlık problemleri, uyku öncesinde yenip içilen şeyler, uyku  bozukluğu vb. şeklinde sıralayabiliriz.

Sabahları zinde uyanamama durumu insanların günlük hayatını olumsuz etkiler. Kişi kendini yorgun, halsiz, isteksiz  hissedebilir. Bu da gerek iş, gerekse sosyal hayatına etki eder. Sabahları dinç uyanmak için bu pek mümkün olmuyor.  İnsan kendini zorlasa da ertelenen alarmlar, yataktan çıkmama isteği de eklenince güne 1 – 0 mağlup başlamış oluyoruz. Özellikle iş ve okulan gidenler yataklarından oldukça zor kalkıyor.

Dinç Uyanmak İçin Neler Yapılmalı?

Sabah dinç uyanamamanın en büyük nedeni geç saatte yatmaktır. Gün içerisinde kendine zaman ayıramama, telefon, pc, televizyon yaşadığımız zamanın en büyük etkileridir.

Sabahları zinde uyanmak adına neler yapılabilir ele alalım. • Alarmı ertelemeyin : Bu sayede yataktan çıkamama durumunu ertelemiş olursunuz.
 • Güneşi odaya davet edin : Uyku öncesinde perde ve panjurları yarım açık duruma getirin. Böylelikle erken saatlerden itibaren ışınlar odaya girip beyninize sinyal gönderecektir. Salgılanan adrenalin hormonları sayesinde güne daha enerjik başlayacaksınız.
 • Az miktarda şeker alın: Yapılan araştırmaya göre sabah alınan az miktarda şeker alımının, zihni zinde tutarak hafızanın daha güçlü oluduğunu ortaya koydu.
 • Su için : Sabahları kalkar kalkmaz içilen su gece boyunca susuz kalan vücudun ihtiyacaını karşılıyor, hem de sabahları dinç uyanmak için size yarar sağlıyor.
 • Stresi kenara koyun : Gece boyunca huzursuz olduğunuz problemi düşünmek rahat bir uyku sağlamayacaktır. Uyku saatinde strese girmek yerine problemi beynin arka tarafına atmak daha önemlidir. Sabahları zinde uyanamamanın en büyük nedenlerinden biri de strestir.
 • Enerji verecek yiyecekler tüketin.
 • Yatmadan önce alkol ve kafeinli içecekler içmeyin.
 • Rahat bir yatak ve yastık: Sizi rahat ettirecek yatak ve yastık gece uykunuzu almayı sağlayacak v sabah daha zince kalkacaksınız.
 • Sabah kalktığınızda küçük egzersizler yapın.
 • Eczacıya danışarak gerekli görülen vitamin alın.
 • Varsayılan alarm müziğini sevdiğiniz, enerjik bir müzikle değiştirin.
 • Her gün aynı saatte yatın ve kalkın.

Sabahları Zinde Uyanamamın Güne Etkileri

İnsan hayatının önemli parçalarından olan uykuya yeterli zaman verilmediği taktirde, yaşantıyı olumsuz etkileyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için olması gereken bu durumu gerektiğinden aza indirmek oldukça zararlı.

Günümüzde yaşam standartları ele alınırsa rahat bir şekilde uykuya geçmek verilen bir nimet olarak değerlendiriliyor.

Sağlıklık bir yaşam ve güne motive larak başlamak için sabahları zinde uyanmak oldukça önemli. Bu durum yaşandığında günlük performansızımızda etki, negatif olma durumu, mutsuzluk, iş ve gündelik yaşama adapte olamama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Olumsuz etkilendiğmiz bu durumdan kurtulmak adına sabahları dinç uyanmak için  uykuya önem vermeli ve neler yapılması gerektiğini ele almalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git