Saç Bakımında Kürler

Saç Bakımında Kürler
5 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Saç Bakımında Kürler

Saç bakımı, saç için faydalı olan çeşitli ürün ve yağların saça uygulanmasını içermektedir. Saç bakımı, çeşitli fabrikasyon bakım ürünleriyle ya da doğal bakım kürleriyle yapılmaktadır. Saçlara çeşitli maskeler, yağlar, kremler, şampuanlar ve benzeri ürünlerin kullanımı saç bakımı kapsamı içerisinde bulunmaktadır. Bu ürünler ile saça hacim, canlılık ve vitamin kazandırılmış olur.

Günümüzde geçmişe oranla saç bakımına oldukça fazla ilgi gösterilmektedir. Bunun en önemli nedenlerinde biri hava kirliliğinin artmasıdır. Havanın kirli olmasına bağlı olarak, havadaki kirliliği oluşturan partiküllerin saça yapışması saçın dengesini bozmaktadır. Saç cansızlaşmakta, matlaşmakta ve havasız kalmaktadır. Bunun sonucunda saç dökülmeleri, kırılmaları meydana gelmektedir. Ayrıca son zamanlarda, stres ortamının artması, sağlıksız beslenme, yeteri kadar su tüketmeme ve vücuttaki vitamin eksiklikleri saçları çok fazla etkilemektedir. Bütün bunlara ek olarak bayanların saçlarını belirli bir şekle sokmak için ısı kullanmaları ve rengini değiştirmek için boya kullanmaları saçlarını oldukça yormakta ve cansızlaştırmaktadır. Bu cansızlaşan saçlar dökülmekte ve ortaya kötü sonuçlar çıkmaktadır.

Dünyada birçok markanın saç bakım ürünleri mevcuttur. Bu ürünler saç tiplerine göre çeşitlilik göstermektedir. Fakat her ürün herkeste aynı etkiyi gösterememektedir. Bu da her bireyin saç ve cilt yapılarının farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Bazı ürünlerin saçı iyi yapması beklenirken daha da kötü hale sokabilmektedir. Bu bağlamda kullanıcının saç bakım ürünü almadan önce iyi bir şekilde araştırma yapması gerekmektedir. Piyasadaki her ürünü kullanmak olumlu sonuçlar açığa çıkarmaz.Saç bakımında, doğal kürler oldukça avantajlıdır. Maliyeti fabrikasyon bakım ürünlerine oranla düşük olup, doğal içeriğe sahip olması saçı daha iyi besleyebilmekte ve yan etkileri oldukça azdır. Saç bakımında kürler oldukça fazladır. Saç tiplerine göre çeşitli kürler elde edilmektedir. Bu kürlerden kısaca bahsedecek olursak,

  • Yağlı saçlar için kürler: hemen yağlanan saçlar çok fazla kişinin büyük sorunudur. Bunun için saçlara; yoğurt ve yumurta karıştırılarak yarım saat uygulanabilir, keki ve biberiye otu demlenerek saça masaj yapılabilir ve bal ile yumurta sarısı karıştırılarak saça uygulandığında olumlu sonuçlar alındığı görülecektir.
  • Kuru saçlar için kürler: zeytinyağı maskesi oldukça tercih edilen kürler arasındadır. Saçı besleyerek canlı tutar.
  • Canlandırıcı saç bakım kürü: 1 avokado ve 2 yemek kaşığı bal ile saçların canlı olması sağlanmaktadır.
  • Yıpranmış saçlar için bakım kürü: aloe vera jeli, zeytinyağı ve gliserin karışımı ile yıpranmış saçlar canlı ve parlak hallerine dönecektir.

Saç bakımında kürler oldukça faydalı olmakta ve hiçbir yan etkisi olmadan saçları beslemektedir. Doğal ürünlerle çok fazla kür elde edilebilmektedir. Önemli olan her malzemenin saç üzerindeki etkisini bilmektir. Örneğin, bazı yağlar saçı beslerken bazı yağlar saçın kurumasını önler ve bazı yağlarda saçın uzamasını sağlar. Bu bağlamda isteğe yönelik malzemeler seçilerek saç bakımında kürler hazırlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git