Saç Bakımında Rolü Olan Besinler

Saç Bakımında Rolü Olan Besinler
20 Mart 2017 tarihinde eklendi

Saç Bakımında Rolü Olan Besinler

Saçların insanlar için önemi büyük. Hepimiz daha sağlıklı ve güçlü saçlarımız olsun isteriz. Bunun içinde birçok yol deneriz ve saçlarımızı korumaya çalışırız. Saç bakımında rolü olan besinler de oldukça fazla.  Sağlıklı saçlara sahip olmak için sadece bakım yapmak gerekmez bunun için saç bakımında rolü olan besinleri de mutlaka tüketmeliyiz. Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak için saç bakımında rolü olan besinlere bir göz atalım.

Ceviz

  • Omega 3 ve E vitamini bakımından zengin olan ceviz; saçlarımızın daha hızlı uzamasında ve saç tellerimizin daha güçlü olmasında etkilidir.

Somon

  • Somon omega 3 ile yüklenmiştir. B12 vitamini ve demir içeren en kaliteli protein kaynaklarından biridir. Kafa derimiz mutlaka omega-3 yağına da gerek duyar. Eksikliğinde kuru kafa derisi ve kurumuş saçlarla birlikte bakışlarda donuklaşmaya neden olur.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

  • Ispanak, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, vücudun sebum üretmek için ihtiyaç duyduğu A ve C vitaminlerinin kaynaklarıdır. Saçlarımızın salgıladığı yağlı maddeler vücudumuzda ki saç bakımımıza yardımcı olur. Koyu renkteki yeşil yapraklara sahip bu sebzeler vücudumuzda demir ve kalsiyum ihtiyacını da karşılar.

Domates

  • İçerisinde bulundurduğu C vitamininin sayesinde, saçlarımızın yapı olarak en küçük olan lifli protein üretiminde yardımcı olur. Domatesten yapılan maskenin saçları çıkartmada da etkisi vardır.

Kivi

  • C vitamini bakımından zengin olan kivi, saçımızın sağlığı açısından önemlidir.

Yumurta  • Yumurta da bol miktarda protein bulunur. Saç sağlığı için en büyük paya sahiptir. Bundan dolayı her gün düzenli olarak bir tane yumurtayı haşlayarak tüketmek saçlarımızın güçlenmesi için önemlidir.

Süzme Yoğurt

  • Süzme yoğurt yüksek miktarda protein B5 ve D vitamini içerir.

 

Yemişler

  • Saçlarımızın normal olan uzama süresinin korunmasında sülfür ve E vitamini içeren kuruyemişlerin önemi büyüktür. Badem ve ceviz gibi kuruyemişler saçlarımıza ışıltı katar.

Tavuk

  • Tavuk protein açısından oldukça yüksek bir değere sahiptir. Çinko, demir ve B vitaminini barındıran bu protein deposu, saçlarımızın sağlığında büyük rol oynuyor.

Bezelye

Bezelye de B vitamini bol miktarda bulunur. Saçların hızlı uzamasında birebirdir. Ayrıca saç dökülmesi sorunları içinde çözümdür.

Kabak Çekirdeği

  • Kabak çekirdeği vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok minerali içerisinde barındırır. İçerisinde C, A ve B6 vitaminleri bulunan kabak çekirdeği cildimiz ve saçlarımız için oldukça faydalıdır. Saçın uzamasında etkili olan kabak çekirdeği saçların dökülmesini de en aza indirir.

Yeşil Çay

Saçların parlak görünmesine yardımcı olur. Saç derisini yeşil çayla yıkamak da kepek sorununu ortadan kaldırır.

Tam Tahıl

Tam tahıllı ekmekler ve bünyesinde tam tahıl barındıran kahvaltılık tahıllı gevrekler de saçlarımızın ihtiyaç duyduğu B vitamini ve demiri içinde bulundurur.

İstiridye

İstiridye aslında afrodizyak etkisi ile bilinen bir yiyecektir. Fakat saçların uzamasında da bir o kadar etkilidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git