Saç Boyalarının Zararları

Saç Boyalarının Zararları
22 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Saç Boyalarının Zararları

Genel olarak bütün bayanların en büyük isteklerinden biri, güzel görünmektir. Bu sebeple dış görünüşlerini beğenmeyen bayanlar, değişik yollara başvurur. Bu yollardan biri de saç boyamasıdır. Saç boyaları, saçlardaki beyazları kapatmak, sahip olunan saç rengini koyulaştırmak veya açmak için kullanılır. Bazen de depresyon, stres gibi unsurlar bayanların saçlarını boyamasına veya boyatmasına yol açıyor.

Saç boyalarının doğru tercihi, görünüm olarak insanı bütünüyle değiştirmesine rağmen, yanlış tercihler sonucu boyadan kurtulmak uzun süre gerektirebilir. Bu uzun süreçte saçlar, yıpranma tehlikesi ile karşılaşılabilir. Uzmanların belirttiğine göre, boyanın tipine bağlı olarak saça verdiği zarar da değişmektedir. Yani geçici, yarı kalıcı ve kalıcı boyaların saça verdiği etki ayrı ayrıdır. Saç tellerini yıpratması yönüyle saça en fazla zarar veren kalıcı boyalar olmaktadır. Bunun nedeni, kalıcı boyadaki asitin saç teline nüfuz etmesidir. Geçici saç boyalarında ise bu durum ile karşılaşılmaz.  Fakat ne olursa olsun, geçici veya kalıcı iki saç boya tipinde de saç rengini değiştiren pigmentler bulunduğu için saçlar zarar görmektedir. Şimdi de saç boyalarının zararları konusuna bir göz atalım.

Saç Boyasının Ne Gibi Zararları Var

 • Sürekli saç boyama, saçların yıpranmasına ve zaman içerisinde incelip dökülmesine neden olur.
 • İçeriğinde kimyasal bulunduğu için saç boyaları, lenfoma kanseri riskini arttırır.
 • Değişik türde alerjik hastalıklara sebep olabilir.
 • Yüz ve gözlerde ödem oluşmasına yol açabilir.
 • Saç diplerinde yara oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Saçın aşırı kepeklenmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Saçın aşırı boyanması, vaktinden önce saçın beyazlaşmasına neden olabilir.


Bu gibi zararlara rağmen, bayanlar genelde saç boyasının içeriğini ve barındırdığı kimyasalları ile saça verdiği zararı düşünmeden yine de boya kullanımından vazgeçmemektedirler. O halde boyanın vereceği zararlar nasıl azaltılabilir, ona bakalım.

Saç Boyasının Zararlarını Azaltma

 • Saç boyası alınırken, yarı kalıcı saç boyaları tercih edilmelidir. Bu saç boyaları, 15-20 yıkamadan sonra akarlar ve saça diğer boyalara göre daha az zarar verirler.
 • Saçları boyama sıklığı, bir yıl veya 6 ayda bir kez olduğunda saçlar daha az yıpranma gösterir.
 • Saçların boyanın verdiği zarara karşı biraz rahatlaması ve kendini toparlaması için haftada iki kez yıpranmalar için doğal saç bakım kürleri veya maskeleri uygulayabilirsiniz.
 • Saç şekillendiriciler de saç boyamanın hemen ardından kullanılmamalıdır. En az üç hafta sonra kullanılabilir. Ayrıca kozmetikçilerden saçınız için ısıya karşı koruyucu edinerek saç şekillendiricilerinin verdiği zararı en aza indirebilirsiniz.
 • Saç sağlığınız için doktorunuza danışarak vitamin takviyesi edinebilir ve saç sağlığınıza olumlu etki yaratabilirsiniz.

Saç Boyamada Doğal Ürünler

Saç boyalarının zararları konusunda aklınıza takılan bir soru veya problem var ise fakat yine de saçınızı boyamak istiyorsanız, doğal saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Kimyasal içermeyen bu boyaları ayırt edebilmek için etikete ve Bdih’ten onay almış mı bakılması gerekiyor. Ayrıca doğal boyalar, saç rengini açmamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git