Saç Derisindeki Sorunlar

sac-derisindeki-sorunlar
21 Kasım 2016 tarihinde eklendi

Saç Derisindeki Sorunlar

Bilindiği üzere birçok insana sıkıntı yaratan saç derisindeki sorunlar ciddi saç hastalıklarına neden olabilmektedir. Özellikle saç derisi, insanlarının genellikle ihmal ettiği oldukça önemli bir bölgedir. Hatta saç derisinin sağlıklı olması, saç derisi bakımı ihmali için sorun teşkil etmeyecektir. Saç derisindeki sorunlar oldukça rahatsızlık vermektedir. Hayatının belirli dönemlerinde birçok insanın başına gelebilmektedir. Sizler için saç derisi sorunları nelerdir ve neler yapmanız gerekiyor, yardımcı olmaya çalışacağız.

Kuru Saç Derisi Sorunu

Öncelikle kış mevsimlerinde soğuk havalarla birlikte karşılaşılan ve oldukça yaygın bir saç derisi problemi olduğunu söylememiz gerekiyor. Saç derisinin tahriş olması, sert hale gelmesi ve saçlarınızı tararken görülen ölü deriler bu hastalığın temel tanılarından bir kaçıdır. Genel kanının aksine, kuru saç derisi kepek problemi ile karıştırılmamalıdır. İki durum arasındaki temel farklılıklardan biri, kepek probleminde pullar yağlı ve büyüktür. Saç derisinde ise koku ve kaşıntı yaygın olmaktadır.

Kuru saç derisi tedavileri arasında, saç derisi masajı, yoğun bakım tedavileri, saç derisi nemlendirici, saç derisi için buhar uygulaması ve losyonlar ile tedavi etmek mümkündür.

Kepek Sorunu

Genellikle kişinin utanmasına sebep olan bir saç derisi sorunu olmasının yanı sıra ölü hücrelerin dökülmesinden kaynaklanan bir sorun olmaktadır. Kepeğin bulaşıcı olmasının yanında, kepek problemi olan insanların eşyalarından uzak durulması da gerekmektedir. Kepeğin önlenmesinde ise kullandığınız şampuanın durulanması oldukça önemlidir. Aksi takdirde kepek sorununuz daha ileriye gidebilmektedir.



Kepek sorununu kontrol altına alabilmek için, kepek karşıtı şampuanlar, antiseptik losyonlar ve şekillendiriciler kullanabilirsiniz. Fakat eğer sorun kötüleşirse veya tahriş ve kaşınma sonucu aşırı kırmızılık oluşursa hemen bir doktora başvurmak şarttır. Ayrıca tedavi edilmediği sürece de saç dökülmesi devam edecektir.

Saç Derisi Aknesi Problemi

Folikülit olarak da bilinen saç derisi aknesi aşırı stres ve sıkıntı nedeniyle genel olarak oldukça küçük, sarımsı ve beyaz renklerde çıban şeklinde belirmektedir. Bu akne problemi ilk başlarda ve çoğunlukla alnınızın üzerinde sert ve küçük sivilceler olarak belirmektedir. Uzunca bir süre yağlı besinler tüketildiğinde ya da uzun süre boyunca yağlı bırakıldığı takdirde saç derisine yayılmaktadır.

Saç derisi aknesinin ilk başlangıç zamanlarında özellikle hafif durumda iken, kolay ve basit yöntemlerle tedavi edilebileceğini bilmelisiniz. Fakat ciddi durumlar için kesinlikle bir dermatologa görünmeniz sizin için faydalı olacaktır. Aknenin üzerine salisilik etkileri olan bir cilt temizleyici uyguladığınızda sorunu kontrol edebilirsiniz. Bu temizleyiciler, saçlarınızın kurumasına neden olacağından dolayı, aknenin olduğu bölgeye dikkatlice uygulamalı ve durulamalısınız. Saç rengindeki değişimi önlemek adına, peroksit maddeleri içeren ürünler kullanmamalısınız. Saç derisindeki akneyi kontrol edebilmek ve yenebilmek için en güvenli yollardan biri de saçlarınızı temiz tutmanız ve yağsız bir şekilde olmasını sağlamak olacaktır. Son olarak bol miktarlarda su içmeli ve dengeli bir diyet uygulamanız sizler için oldukça faydalı olacaktır.

Etiketler:





Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git