Saç Dibi İçin Bakım Kürleri

Saç Dibi İçin Bakım Kürleri
25 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Saç Dibi İçin Bakım Kürleri

 Güçlü ve büyük bir ağacın tüm desteğini köklerinden alması gibi; gösterişli ve güzel saçlar da sağlıklı saç kökleri sayesinde mümkündür. Saç derinizi ne kadar besler ve sağlıklı tutarsanız saçlarınız da o derece hacimli, parlak ve güzel olacaktır. Gözenekler sayesinde nefes alan saç derisi, saçlar için önemli yağlar salgılar. Bu gözeneklerin tıkanması ise saç diplerinizde kaşıntı, kepek ve kızarıklığa sebebiyet verebilir. Bu nedenle saç dibi için bakım kürleri, iyi bir saç bakımı için temel bilgiyi size sunacaktır.

Doğal Kürler

  • Biberiyeli Bakım Kürü: Biberiye; içeriğindeki maddeler sayesinde saç köklerine kan

akışını hızlandırır; bu sayede saç diplerinizin beslenmesi için gereken önemli maddelerin kan damarları yoluyla taşınması daha sağlıklı hale gelir. Uygulanması gayet kolay bu kür için yaklaşık 1 yemek kaşığı biberiye yağı ve aynı miktarda saf zeytinyağı kullanmalısınız. Her iki yağı cam kasede birleştirerek saç diplerinize ellerinizle iyice friksiyon yaparak yedirin. Gerekirse bu iş için fırça yardımı alabilirsiniz. Sonrasında saçınızı kendinize uygun bir şampuanla yıkayıp iyice durulayın.

  • Naneli Bakım Kürü: Her gün saçınız için kullandığınız türlü kozmetik ürünün kalıntısını


nanenin ferahlığı ve etkisiyle gidermeniz mümkün. Nane özütüyle saç derinizin nefes almasını sağlayın. Nasıl mı? 1-2 yemek kaşığı ölçüsündeki taze ya da kuru naneyi 1,5 litre sıcak su içine koyun ve kabın kapağını kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Süre sonunda süzdüğünüz karışımı saç diplerinize el ya da fırça yardımıyla yedirin; mümkünse hafif hareketlere masaj yapın. 10 dakikalık bekleme süresini takiben saçınızı yıkayarak bol suyla durulayın. Saç dibi için bakım kürleri içerisinde nanenin diğerlerinden farkı; saçlarınıza aynı zamanda bir detoks katkısı sunmasıdır.

  • Sarımsak ve Zeytinyağlı Bakım Kürü: Annelerimizden bize miras olarak iletilen bir

bileşimden bahsediyoruz. Hemen herke, sarımsağın saçsız deriye nasıl işlediğini ve saç diplerini nasıl canlandırarak yeni saç oluşumuna destek verdiğini bilir. İçeriğindeki sülfür sayesinde sarımsak; saç köklerinin ihtiyacı olan selenyum ve E vitamininin vücut tarafından işlenmesini kolaylaştırır. Bunun için sarımsağı ezip doğrudan saç diplerine sürebileceğiniz gibi; zeytinyağının yumuşatıcı ve besleyici özelliğinden faydalanarak sarımsak özütünü saf zeytinyağı içinde 2 saat bekleterek sihirli bir karışım elde edebilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken ise çok basit; sarımsaklı zeytinyağını saç diplerinize ellerinizle iyice yedirin ve 1 saat bekledikten sonra kaliteli bir şampuanla iyice yıkayın; bol suyla durulayın. Kullandığınız şampuanın sarımsağın etkili kokusunu alabilecek aromalar içermesi de önemlidir ama kokuyu fazla önemsememeye çalışın; saç dibi için bakım kürleri her şeyden önce iyi sonuç almanız için mevcutlar. Biraz koku da nazar boncuğunuz olsun.

Kozmetik Kürler

Piyasada mevcut pek çok kozmetik markasına ait özel saç kürleri de işinize yarayabilir ancak seçimi bir uzmana bırakmanızda fayda var.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git