Saç Dökülmesi Sorunu

Saç Dökülmesi Sorunu
12 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Saç Dökülmesi Sorunu

Çok öncelerden beri kadınlar saçlarıyla çok ilgilenirler. Saçlarına bakımlar, maskeler, pelengler yaptırırlar. Bu da yetmezmiş gibi saçları için hoş kokulu sabunlar ve şampuanlar ararlar. Aynı zamanda da hem saçımızı dökmesin hem de saçları çabuk uzasın isterler. Saç dökülmesi neden olur? Ama eski zamanlardan bu yana saçlarında yaşamalarını en istemedikleri şey saçlarının dökülmesidir. Saç dökülmesi kısa sürede saçınızın azalmasına yol açar. Saçlarınızın dökülmesi kolay olsa da tekrar çıkması zordur. Peki, saç dökülmesi neden olur? Beraber inceleyelim.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç konusunda hep kadınlardan bahsetmiş olsakta saç dökülmesi problemi kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülür. Saç dökülmesi çoğunlukla derinin keratin düzeyinin azalması ve saç köklerinin zayıflaması ile gerçekleşir. Yetişkin her bireyin günde 75 ile100 tel arası saç dökülmesi korkulacak bir şey değildir. Saç dökülmesi neden olur? Yoğun ve fazla olan saç dökülmeleri ise ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Saç dökülmeleri önlemi alınmadığı zaman fazla saç kaybına neden olabilir. Saç dökülmesi saçlarınızın incelmesi ile de olabilir. Saçlarınızı fazla yıkamak ve SLS değeri yüksek olan şampuanlar kullanmak saçlarınızın dökülmesine neden olur.

Saçlarımın Dökülmemesi İçin Ne Gibi Önlemler Alırım?  • Belli ilaçların sürekli kullanımından sonra bir anda bırakılması saç dökülmesine yol açar. Bunu engelleyebilmek için sürekli kullandığınız ilaçların saç dökülmesi gibi bir yan etki yaptığını doktorunuza söylemelisiniz. O size yardımcı olacaktır.
  • Trafik kazası , çocukken geçirdiğiniz yaralanmalar ve önceden geçirdiğiniz bir ameliyat da saçlarınızın dökülmesine yol açabilir. Saç dökülmesi neden olur? Böyle durumlarda uzmanınıza danışmanız ve gerekli tedaviyi uygulamanız sizin için yararlı olacaktır.
  • Sınav stresi, üzüntüler, fazla düşünme, panik atak ve fazla sinir de saçlarınız için iyi değildir. Eğer duygusal bir stres içerisinde iseniz bu streslerden uzak durmanız , size iyi gelecek aktiviteler yapmanız ve saçınıza uygun maskeler uygulamanız saç dökülmenizi azaltacaktır.
  • Fazla A Vitamini ve B Vitamini eksikliği saçlarınızın incelmesine ve saç köklerinizin zayıflamasına yol açar. Eğer A Vitamini fazlalığı ve B Vitamini eksikliği yaşıyor iseniz vitamin takviyesi yapacak yiyecekler ile beslenmeniz ve vitamin ilaçlarında kullanmanız etkili olacaktır.
  • Aşırı ısı ile saç şekillendirmeniz de saçınızın incelmesine ve kırılarak güçsüzleşmesine yol açar. Yüksek ısıda saç şekillendirmek yerine ısısız saç şekillendirme yöntemlerini kullanmak saç dökülmenizi azaltacaktır.
  • Protein ve keratin saç derisi için önemli vitaminlerdir. Protein eksikliği ve keratin kaybı saçlarınızın dökülmesinde ki büyük nedenlerden biridir. Protein ve keratin takviyesi için bir uzmana danışmanız saçlarınız için daha sağlıklı olacaktır.

 Saç Dökülmesini Engelleyecek Saç Maskesi

Maske İçin Gerekenler :

  • 2 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay bardağı ılık su
  • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı :

Sıcak suyu şampuan kutusu gibi kullanabileceğiniz bir kutuya koyunuz. İçine diğer malzemeleri de karıştırınız.  Şişeyi iyice sallayarak malzemelerin karışmasını sağlayınız. Saçınızı yıkadıktan sonra saçınıza uygulayınız . 5 dakika bekletme süresinden sonra durulayınız. Bunu 4 ay boyunca haftada 2 kez uygulayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git