Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

Saç Dökülmesine Karşı Önlemler
4 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

Saç dökülmesi daha ziyade erkeklerde görülmekle beraber, kadınlar için de can sıkıcı bir sağlık problemidir. Aslında saç dökülmesi son derece doğal bir süreçtir. Her bir saç teli yaklaşık beş yıllık bir uzama süreci sonrası saç kökü durarak ölür, 5 aylık bir dinlenme süresi sonrası yeniden canlanarak uzamaya başlar. Kelleşme olarak tanımlanabilecek sağlık sorununda ise kök yeniden yaşama dönmeyerek tamamen ölür ve saç üretimi durduğu için o bölgede kelleşme başlar.

Saç Dökülmesi Normal Mi?

Saçlarınızın dökülmesi son derece normal süreçtir. Dökülen saç miktarındaki artış ise bir sorunun işaretçisi sayılabilir. Normal yaşam döngüsü dışında saç dökülmesi deri hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıkları, genetik dökülme ya da saç hastalıklarının habercisi olabilir. Olağanüstü dökülmelerde mutlaka bir sağlık profesyonelinden destek almak ilk akla gelen olmalıdır. Tıpta Dermatoloji uzmanlığı saç problemleri ile ilgili hasta görmektedir.

Saç dökülmesinin kendisi bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Yoğun saç dökülmesi ile karşılaşılması durumunda ilk yapılması gereken kozmetik ürünlere yönelmek değil, bir hekimden destek istemek olmalıdır.

Hatalı Saç Bakımına Dikkat

Stres, dengesiz beslenme, hatalı saç bakımı gibi sebeplerle dökülen saçlarınızı eski ışıltısına kavuşturmak, dökülmeyi durdurmak, hatta bazı durumlarda dökülen saçların köklerini canlandırarak yeniden saç çıkmasını sağlamak ise pekala mümkün!Saçlarınızın dökülmesini durdurmak ve sağlıklı, gür saçlara sahip olmak için önerilerimiz ise:

– Saçlarınızı mümkünse iki günde bir, aşırı sıcak olmayan ve çok yüksek basınçlı olmayan suyla yıkayın.

–  Saç tipinize uygun şampuan seçmeye gayret gösterin.

-Her yıkamada iki kereden fazla şampuan uygulamayın ve saç köklerinize masaj yaparak durulayın.

–  Fön, maşa, boya, perma gibi yöntemlerin her uygulanışında saçınıza zarar verdiğini ve bir zaman sonra bu zararın geri dönülemez şekilde saçınızı deforme edeceğini unutmayın.

–  Saçınızı tararken sık dişli taraklar yerine seyrek dişli taralar ve yumuşak fırçalar tercih edin.

–  Stres ve endişe saçlarınıza zarar verir. Dengeli ve huzurlu bir yaşam sürmeye gayret gösterin.

– Sigara dumanı, egzoz gazı gibi gazlar saçınız tarafından hızla emilir ve kıl yapısına zarar verir. Böyle bir ortamda bulunmak zorunda kalırsanız bile en kısa zamanda saçlarınızı arındırın.

–   Yedikleriniz saç sağlığınız doğrudan etkiler. Özellikle çinko eksikliği saç dökülmesi ile kendini göstermektedir. Çinko yönünden zengin balık, fındık, badem, yumurta gibi besinleri daha sık tüketmeli; gerekli hallerde tablet olarak çinko desteği alabilmek için hekiminize başvurmalısınız. Unutmayın ki mineral ve vitamin eksikliği gibi aşırı tüketimi de sağlık dengenizi bozabilmektedir.

– Her gün iki kase yoğurt tüketmek saçlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kalsiyum ve proteini sağlamakta yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı koruyamasanız bile saç ekiminin ülkemizde artık uzun zamandır kolaylıkla uygulanan bir seçenek olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git