Saç Dökülmesinin Nedenleri

040420132150315070438
31 Temmuz 2015 tarihinde eklendi

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Belli bir yaştan sonra kaçınılmaz son olarak görülen saç dökülmesi sorunsalları, en çok erkekler için sorun teşkil etmektedir. Erkeklerin bSaç Dökülmesinin Nedenleri belli bir yaştan sonra saçlarının döküldüğü sık sık gözlemlenen durumlardan bir tanesidir. Genel olarak saç dökülmeleri irsi olarak bilinmektedir. Yani baba veya anne tarafında bir dökülme var ise, genler bu durumda devreye girer ve kuşaklarda dökülmeler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra dış etkenlerin de müdahalesi söz konusu olduğu zaman saç dökülme kısmı daha fazla hızlanmakta ve bu şekilde günümüze taşınır hale dönüşmektedir. Detaylı bir şekilde saç dökülmesinin nedenlerini inceleyelim.

  • Saç dökülmeleri protein eksikliğinden dolayı meydana gelebilmektedir. Yediğiniz besinler protein açısından düşük ise bu durum sizlerde olası bir saç dökülmesi durumunu meydana getirebilir.
  • Düzleştirici veya fön kullanımlarından dolayı saç dökülmelerinin hızlandığı bilimsel şekilde açıklanmıştır.
  • Wax, jöle, sprey gibi katılaştırıcı ve tutucu ürünler saçta uzun vakitler kalır ise dökülmeler meydana gelebilir.
  • Cerrahi ameliyatlar sebebiyle uygulanmış olan kemoterapi gibi dış etkenler saç dökülmelerine belli bir süreç yol açmaktadır.
  • Mantar hastalığı veya saçkıran olarak da adlandırılan hastalık türü kısmen dökülmelere neden olmaktadır.
  • Kadınlarda doğum sonrası saç dökülmeleri görülmektedir.
  • Aynı zamanda bahar aylarında belli bir oranda saç kaybı yaşarız.
  • Devamlı yüksek ateş, soğuk algınlığı gibi hastalıklara maruz kalan bireylerde saç dökülmeleri daha çok gözlemlenmektedir.


Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebilirim?

Bunun için en temel yol saçları daimi olarak kısa tutmaktır. Uzun saç her zaman dökülmeye müsaittir ve bu sebepten dolayı saçları kısa tutmak olumlu bir şekilde sonuç almanızı sağlar. Bunun yanı sıra saç dökülmeleri süreciniz fazla ise saçlarınızı doğru şampuanlar ile yıkamalı ve bol bol su görmesini sağlamalısınız. Saçların temiz olması oldukça önemlidir. Var ise saç bakım kremleri uygulamak da saçların canlı kalmasını sağlamaktadır. Böyle önlemler alındığı zaman doğru sonuçlar alma durumu da gün yüzüne çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı mutlak suretle doğru bir bakım süzgeci içerisinden geçilmeli ve bu yönerge de bir işleyiş durumu benimsemelisiniz.

Genetik bir saç dökülmesi var ise bunu önlemek olanaksızdır. Çünkü genetik dökülmeler aileden ulaştığından dolayı önüne geçmek bir evreden sonra oldukça güç bir işe dönüşmektedir. Bu yüzden döküldüğü zamanlarda ekim gibi işlemlere ve durumlara başvurma olanağınız söz konusu olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git