Saç Ekim Yöntemleri

Saç Ekim Yöntemleri
19 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Saç Ekim Yöntemleri

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilmektedir. Bayanlarda ve erkeklerde saç dökülmesine sebep olan birçok faktör vardır.

Saç dökülmesinin en büyük sebebi kalıtımsaldır. Kalıtımsal olarak saç dökülmesi, anne ya da baba tarafından aktarılabilir. Erkeklerde saç dökülmesine başka bir sebep dihidrotestosteron denen hormonun varlığıdır. Bayanlarda da bazı hormonlar saç dökülmesine sebebiyet vermektedir; ancak bu konuda çalışmalar sürmektedir. Bunlar dışında saçlı deri hastalıkları ve stres, mevsim geçişleri de saç dökülmesini arttırmaktadır. Saçlar bazı dökülmelerde kendini yenilese de bazı saç dökülmelerinde saçlar tekrar çıkmıyor. Bu durumlarda saç ekimi yapılmaktadır. Saç dökülmesine karşı saç ekim yöntemleri saç dökülmesi ile karşı karşıya olan kimseler için bir kurtarıcı olmaktadır. Bu yöntemler; FUT Yöntemi, FUE yöntemi ve LCT Yöntemi vb.dir.

FUT- Klasik Şerit Yöntemi

Bu yöntem uzun yıllar boyunca hem dünyada hem de ülkemizde kullanılagelmiş bir yöntemdir. Bu yöntem, iki kulak arasına ve ensenin üst kısmına uygulanır. Bahsedilen bölgelerden saç kökleri; saçın sıklığı, bölgenin esnekliği, nakil yapılacak alanın açıklığı gibi faktörler göz önünde bulundurularak şerit halinde cerrahi işlem ile çıkarılır. Daha sonra bölge dikişler ile kapatılır ve düzenli olarak pansuman ile kontrol edilir. Zamanla bu yöntem yerini FUE tekniğine bırakmıştır; çünkü bu yöntemde alınabilecek saç kökü sayısı sınırlıdır, kısmen ağrılıdır ve iz bırakır.FUE- Ameliyatsız Saç Ekimi Yöntemi

Günümüzde ağırlıklı olarak uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde sağlıklı saç kökleri, micromotor yardımıyla tek tek alınır; seyrelmiş veya bütünüyle dökülmüş olan bölgeye transfer edilir. Ayrıca bu yöntemde göğüs, kol, sırt vb. yerlerden kıl alınabilmektedir. Alınan kıllar zaman içerisinde nakledildiği bölgedeki kıl özelliklerine uyum sağlamakta ve aynı görüntüye sahip olmaktadır. FUT tekniğine göre daha avantajlıdır ve FUT tekniğinden farkı, iz kalma olasılığının daha az olmasıdır.

LCT Yöntemi İle Saç Ekimi

İnsanda bazı saç kökleri saç teli üretmez ve uykudadır.  Bu saç telleri kaybedildiğinde ise kelleşme oluşmakta ve saç ektirmeye gerek duyulmaktadır. LCT yönteminde lazer enerjisi yardımı ile bu aktif olmayan saç kökleri ve kök hücreleri uyarılmakta ve aktif duruma geçmesi, saç teli üretmesi tetiklenmektedir. Böylece cansız, güçsüz ve seyrek saçlar yoğunlaştırılabilmektedir.  Bu lazerli yöntem, bütün saçlı deride inaktif bulunan saç köklerini uyandırır ve saç köklerinin alındığı alanda da tekrardan saç teli üretimini uyarır. FUE saç ekimi yöntemine göre iki kat daha fazla saç kökü toplanabilmektedir.

Organik Saç Ekimi

Saç dökülmesi ve kellik konusunda problem yaşayan kimsenin yağ dokusundan sıvı alınır ve bu kök hücreden zenginleştirilir. Sonrasında bu sıvı, saç ekimi yapılması gereken bölgeye enjekte edilir. Saç ekim yöntemleri arasında kimyasalsız gerçekleştirilen bir yöntemdir. Yani saç köklerine zarar veren kimyasal enjekte işlemi bu yöntemde uygulanmaz.

Etiketler:

Saç Ekim Yöntemleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Selim diyor ki:

    Selam, Bencede en iyi yöntem Fue yöntemi. Kendi saç kökleriniz alınıp boş olan kısımlara ekiliyor. Aynı işlemi Gülten Ünveren hanıma bende yaptırdım. Sonuçları şuan çok iyi… Herkese bu yöntemi tavsiye ederim. Tabiki ekim yapılan yerde çok önemli çok fazla gereksiz ve işini bilmeyen firma var. Ona çok dikkat edilmesi gerekiyor bence. Ben doktorumdan memnun kaldım. Sizde seçiminizi iyi yapın derim. İyi Günler…

Sayfa başına git