Saç Ekimi Sağlıksız Mı

sac-ekimi-sagliksiz-mi
16 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Saç Ekimi Sağlıksız Mı

Saç ekimi; yoğun saç dökülmesi sebebiyle estetik olarak rahatsızlık hisseden, eski sağlıklı saçlarını özleyen ve yeniden özgüven kazanmak isteyen insanların sıklıkla başvurduğu bir yöntem haline geldi artık.

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin çok büyük kısmı erkekler olmakla birlikte, kadınların da bu yönteme başvurduğunu görüyoruz.

Saç ekimi kişiye özel sorunlardan kaynaklanan komplikasyonlar dışında zararı olmayan bir yöntemdir.

Ancak dökülen saçlar için saç ekimi sağlıksız mı sorusunun cevabını tam olarak almadan bu yönteme başvurmamanızı tavsiye ediyoruz.

Saç ekimi sağlıksız mı  yoksa dökülen saçlar için en kesin ve kalıcı çözüm mü konusunda karar vermeden önce aşağıdaki yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Saç Ekiminden Önce Bilinmesi Gerekenler

1-Saç ekiminden sonra görülen en önemli sorunlardan biri alerjik reaksiyonlardır. Özellikle kaşıntı problemi sık görülmekle birlikte zamanla kaşıntılar ortadan kalkmaktadır.

2-Saç ekiminden sonra kişinin ağrı hissetmesi mümkündür. Bu sorun kullanılacak ilaçlarla giderilebilmektedir.

3-Saç ekiminden sonra saç derisinde ödem meydana gelebilir. Ancak bu ödemler bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

4-Ekim yapılan deride kanama görülmesi de olasıdır. Kaşıntı ile birlikte seyreden kanamalar bir süre enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.

5-Saç ekimi genellikle lokal anestezi yöntemi ile yapılmaktadır. Anestezik maddelere alerjisi olanların uygulamadan önce saç ekimi yapacak uzmanla bu konuda bilgi alışverişinde bulunması istenmeyen sonuçları önleyecektir.6-Saç ekimi yaptıracak kişinin işinin ehli bir uzmana başvurması da hem işlemin doğru şekilde yapılmasını hem de olası zararlı riskleri ortadan kaldıracaktır.

7-Saç ekimi yapılırken saçların ters yönünde yapılan uygulamalar şekil bozukluklarına yol açabilir.

8-Saç ekimi yaptırılacak olan sağlık kuruluşunun hijyenik ve gerekli donanıma sahip olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan aletlerin steril olmaması enfeksiyon gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

9-Saç ektirme işlemi bittikten sonra kişinin bir süre sırt üstü ve yüksek bir yastıkta uyuması tavsiye edilir. Ekim yapılan ve üzeri kapatılan bölgenin ilk gün yapılan pansumandan sonra açık tutulması ve gerekli ise pansumanın birkaç gün daha tekrar edilmesi, olası enfeksiyon risklerinin önüne geçecektir.

10-Saç ekiminden önce kullandığınız ilaçlar saç ekimi ile istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Bu sebeple kullandığınız ilaçları işleme başlamadan önce doktorunuza bildirmenizde fayda vardır.

11-Uygulamadan önce uygulamayı yapacak olan uzman doktordan, saç ekimi sağlıksız mı konusundaki endişelerinizi giderecek bilgiler almanızı ve operasyona psikolojik anlamda rahatlamış olarak girmeniz de önemlidir.

Uygulama Sonrası

Saç ektirme işleminden  sonra ne zaman ve hangi sıklıkta saçlarınızı yıkamanız gerektiğini;  uygulamadan sonra yaşanacak sorunlarda neler yapılması gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi almanız; iyileşme süresince doktorunuzla irtibatta kalmanız;  doktorunuzun uygun gördüğü sıklıkta kontrollere gitmeniz; saçlarınızın dökülmesine sebep olduğunu bildiğiniz gıda ve ürünlerden uzak durmanız; çıkacak saçlarınız için doğal ve kaliteli ürünleri tercih etmeniz önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git