Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası Süreç
13 Mart 2016 tarihinde eklendi

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç dökülmeleri; genellikle erkek bireylerin başına gelen bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. (İki durum karıştırılmamalıdır. Kadınlarda sıklıkla yaşanan sorunun adı “saç kırığı”dır) Erkeklerin başlıca problemlerinden birisini oluşturan bu sorun, zamanla daha sıkıcı bir hal alabilmektedir. Kimileri olduğu gibi devam eder, kimileri ise derdine derman rica eder. Derman bularak saç ektirenler için ise, farklı bir süreç başlamış demektir.

Saç ekiminin ardından

Saç ekimi sonrası süreç iyileşebilme evresi 6 ay civarında olmaktadır. Bu süreç içerisinde doktor tavsiyelerine uyulması gerekir. Bu durum her tedavi yönteminde olduğu gibi, bu tedavi yöntemi içerisinde de iyileşme sürecine olumlu yansımaktadır. Saç ekimi sonrası süreç iki farklı dönem ile ifade edilir;

 • Saç telinin tutma evresi
 • Ekilen saçların dökülüp tekrar çıkma evresi

Saç telinin tutma evresi ; Saç tellerinin yerleştirilmesi ile başlayan bu evre takriben bir haftalık bir döneme tekabül eder. Bu evrede saç derisi oldukça hassas olduğu için mikroplara karşı duyarlı hale gelir. Çok dikkatli olunması gereken bir dönemdir bilakis saç derisinin korunması için tedbirli olmak gerekebilir. İlk 3 gün boyunca saçlar yıkanmaz. Geçen üç günün ardından yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu evre içerisinde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır; 1. Tozlu ya da dumanlı ortamlarda bulunmayınız.
 2. Can sıkıcı işlerden kaçınız.
 3. Ağır işlerden uzak durunuz.
 4. Yoğun güneş ışıklarına maruz kalmamak için şapka takınız.
 5. Ekim yapılan bölgeye hekiminiz tarafından verilen ilaçlar dışında hiçbir kimyasal madde sürmeyiniz.
 6. Saçların yıkanması sırasında hekiminiz tarafından verilen losyon ve şampuanı kullanınız. Yıkama işlemi esnasında tırnaklarınızı kullanmayınız.
 7. Kuruturken temiz havlu tercih ediniz. Hassas hareketlerle sadece başın nemini alınız. Saç kurutma makinalarından ise tercih etmeyiniz.
 8. Kafanızı çarpma ya da vurma gibi darbelere karşı koruyunuz.
 9. Yüzme ve sauna gibi faaliyetlerden 15 gün boyunca uzak durunuz.
 10. Alkol ve sigaradan uzak durunuz.
 11. Uyurken saç ekimi yapılan bölgeye yastık temas ettirmeyiniz.

Ekilen saçların dökülüp tekrar çıkma evresi ; Saç ekimi sonrası süreç içerisinde görülen ikinci evredir. Bir hafta süren ilk evrenin ardından 6 aylık ikinci bir süreç başlar. İlk çıkan saçlar zayıf bir formdadır ve hemen dökülür. Gayet normal bir durumdur ve başarısızlık olarak değerlendirilmemelidir. Bu süreç uygulamadan ortalama 4 hafta sonra başlamaktadır. Sağlıklı olan asıl saçların peyda olması ve tutunması için bu iyileşme sürecini değerlendirmek gerekmektedir. Yaşanan ikinci evrede dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır;

 1. Ustura ve Makine dışında deriye fazla dokundurulmadan “makas“ vasıtası ile traş olunuz.
 2. Havuz ve denizden uzak durunuz. Zira havuz suyundaki kimyasallar saç derisine zarar verebilir.
 3. Jöle ve saç boyası gibi kimyasallardan kaçının.
 4. Uygulama gerçekleştirilen bölgeyi aşırı sıcak su ile yıkamayınız. Aynı zamanda basınçlı suyun altında bırakmayınız.
 5. Yıkama esnasında avuç içi ve parmak uçlarınız ile masaj yapınız, asla tırnak kullanmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git