Saç Ekimi Neden Yapılır?

Saç Ekimi Neden Yapılır
20 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Saç Ekimi Neden Yapılır?

Saçlarınız normale oranla daha fazla dökülüyorsa, inceldiyse, dipleri gözükmeye başladıysa ve uzaması yavaşladıysa saçlarınızı kaybetme sürecine girdiniz demektir. Sosyal hayatınızda özgüven eksikliği, mutsuzluk ve odaklanamama gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız veya yaşayacağınızı tahmin ediyorsanız ve bahsettiğimiz belirtiler sizde de var ise saç ektirmelisiniz. Saç ekimi neden yapılır veya yapılmalı sorusunu, saç ekiminin faydalarını anlatarak cevaplandırmaya çalıştık. Faydaları şunlardır;

  • Motivasyonunuz artar.
  • Özgüveniniz yerine gelir.
  • Yaşadığınız stres azalır.
  • Hayata bakış açınız değişir.
  • Sosyal ilişkileriniz düzelir.
  • Negatif düşüncelerden kurtulursunuz.

Kendi sağlığı için gerekli araştırmayı yapan, psikolojik sorunları varsa bu sorunların sadece saçlarından kaynaklandığından emin olarak, mesleğinde uzman bir doktor ile uygun şartlara sahip bir ameliyathanede lokal anesteziyle endişe etmeden saç ekimi yaptırabilirler.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saçın güçlü, yoğun ve az dökülen bölgelerinden saç alınır ve saçın olmadığı veya az olduğu bölgeye nakledilir. Genelde saçların alındığı saçın en az dökülen bölgesidir. Bu bölgeler başın yan ve arka bölgeleridir. Bu bölgedeki saçlar yaratanın öyle takdir etmesinden dolayı ömrümüz boyunca asla dökülmez. Bu bölgelerden alınan saçlar başka bir bölgeye transfer edildiğinde özelliklerini kaybetmezler. Eğer yapılan operasyon doğru ve işinin ehli kişiler tarafından yapılırsa güzel sonuçlar alınır.

Kadınlar Saç Ektirebilir Mi?Kadın ile erkek arasındaki saç dökülmesi sebepleri farklı olduğundan doktor tarafından dökülmeye sebep olan sorun araştırılır. Eğer hastanın sorunu tespit edilir ve ameliyat için uygun bulunursa erkeklerde olduğu gibi başın yan ve arkalarından alınan saç kökleri sorunlu bölgeye ekilir.

Hangi Yöntemler Kullanılır?

FUE yöntemi daha çok tercih edilen, hastayı acısız ve kanamasız bir operasyonla güzel sonuçlar alınan yöntemin adıdır. FUT yöntemi ise bir çok sorunla beraber bir çok önlemi de beraberinde getiren, ağrılı, kanamalı ve ameliyatlı yöntemin adıdır.

Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

Yöntemler birbirinden farklı gibi görünse de yapan kişiye bağlı olarak güzel sonuçlar alınabilir. Bu iki yöntem veya ikisinden biri hastanın durumuna göre doktor tarafından seçilir. Aldatıcı tanıtım ve reklamlara aldanan bireyler, kendi seçimlerini yapmaya kalkarak kötü sonuçlar alınmasına sebebiyet verebilirler. Bu yüzden gerekli araştırmayı yapın ve kararı doktorunuza bırakın.

Ne Zaman Sonuç Almaya Başlanır?

1 gün sonra saçlar çıkmaya başlar ancak bu çıkan saçlar dökülmeye mahkum olduğundan dökülür. Saçın kalıcı olarak çıkması ise tahminen 6-8 ay sürmektedir. Bu süre kişi ve bir çok etkene göre değişiklik gösterir. İlk çıkan saç ertesi gün 0.3 mm uzar ve ömrü ortalama 2 haftadır. Dökülme 6. haftaya kadar sürer. 4-8 Ay’a kadar dökülenler yeniden yeşermeye başlar. 1 yılda %90 ve geri kalan %10’luk kısım ise 2. yılda tamamlanır. Bu dökülmeleri önlemek için ise doktorun size tavsiye edeceği bir çok önlem vardır. Sonucu etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır;

  • Hastanın yaşı
  • Vitamin desteği almak
  • Köklerin dışarıda kalma süresi
  • Köklerin ne kadar soğutulduğu

Doktorunuzun kim olduğu, ameliyat ortamı(hijyen), ve bunların yanı sıra bir çok faktör daha sonucu etkileyebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git