Saç Ekiminde Dikkat Edilecekler

Saç Ekiminde Dikkat Edilecekler
2 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Saç Ekiminde Dikkat Edilecekler

Saç dökülmesi her birey için kötü bir durumdur. Saç dökülmesi erkeklerde daha fazla olmak üzere günden güne artan bir rahatsızlık halini almıştır. Kadın erkek ayrımı yapmaksızın bu sorun bireyleri psikolojik yönde fazlasıyla etkiler ve toplumda kendini eksik hissetmesine sebep olur. Saç dökülmesinin kişiye bağlı olarak birçok nedeni olabileceği gibi yine kişiye bağlı olarak birçok doğal çözümü de vardır. Ancak bazı durumlarda, özellikle kalıtsal sebeplerden olan saç dökülmelerinde doğal yöntemler kullanılarak dökülmelere engel olmak genellikle mümkün değildir. Bunun gibi durumlarda günümüz teknolojisinde saç ekimi işlemi imdada yetişmektedir. Peki, saç ekimi nedir? Kimler saç ekimi yaptırabilir? Saç ekiminde dikkat edilecekler nelerdir?

Saç Ekimi

Hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanabilen ve lokal anestezi altında yapılan, kelliğe kesin ve kalıcı çözüm sunan cerrahi bir işlemdir. FUT ve FUE olmak üzere 2 yöntemle yapılmaktadır. Ülkemiz de dahil olmak üzere genellikle kullanılan yöntem Fue’ dir. FUE yöntemi FUT yöntemine göre daha az acılıdır.

Saç ekimi tamamen dökülmüş ya da seyrelmiş alanlara uygulanabilir. Ekilen saçar genetik olarak dökülmemeye kodlanmış bölgeden alındıkları için hayat boyu kalıcıdırlar.

Her sağlıklı birey saç ekimi yaptırabilmektedir. Saç ekimi yalnızca baş bölgesiyle sınırlı olmayıp, kaş, bıyık ve yanaklarda da uygulanabilir bir işlemdir. Bu işlemin kalıcılığı açısından saç ekimi işlemine karar verildiğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Saç ekiminde dikkat edilecekler:  • Saç ekim merkezinin yeterliliği mutlaka araştırılmalıdır.
  • İşlemi gerçekleştirecek doktor ve ekibin yeterliliği mutlaka tespit edilmelidir. Operasyonu yapacak doktorun estetik cerrah olmasına dikkat edilmelidir.
  • İşlem yapacak doktora varsa tüm rahatsızlıklar ve hastalıklar eksiksiz anlatılmalıdır.
  • Tansiyon hastaları saç ekimi yaptırabilir ancak yüksek tansiyon hastalarına işlem sırasında, gelişebilecek başka komplikasyonlar nedeni ile ekim işlemi önerilmez.
  • Saç ekimi genç yaşta yaptırılıyorsa ilerleyen yaşlardaki dökülmeler hesaba katılarak işlem yapılmalıdır. Saç yoğunluğu hesaplanırken bu husus mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Saç ekiminde dikkat edilecekler arasından en önemlisi, saç ekimi işlemine başlamadan önce analiz ve muayene kesinlikle yaptırılmalıdır.
  • Saç ekimi seanslarını doktorun önerdiği şekilde aksatmadan takip etmek gerekmektedir.
  • Saç ekim merkezinde kullanılan teçhizatların amacına uygun ve doğru şekilde kullanıldığından emin olunması gerekir.
  • Uzman doktorun ekibini ve sizin için ideal koşulları hazırlayıp, ameliyathanede, steril ortamda işleme başladığından emin olunması gerekir.
  • Saç ekimi yaptırılacak merkezde daha önce işlem yaptırmış birisiyle görüşüp memnuniyetiyle ilgili görüş almak ekim merkezi hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Saç ekiminde dikkat edilecekler saç ekimine karar verildikten sonra muhakkak dikkat edilmesi gereken hususlardır. Unutmayın ki saç ekimi cerrahi bir operasyondur. Saç ekiminin yanlış ellerde yanlış şekilde uygulanması uygulama sonucunun kalıcı olmasını olumsuz etkilemesinin yanı sıra birçok başka komplikasyona da neden olabilmektedir.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git