Saç Ekiminde Ne Yapılır?

Saç Ekiminde Ne Yapılır
10 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Saç Ekiminde Ne Yapılır?

Günümüzde saç dökülmesi özellikle erkeklerde görülmekle beraber kadınların da büyük problemidir. Saç ektirmeyi düşünenler için saç ekiminde ne yapılır araştırdık. Öncelikle saç ekimi nedir? Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden saç köklerinin alınarak seyrek olan bölgelere ekilmesi işlemidir. Kıl köküne greft denir ve kıl kökü nakli ya da greft nakli olarak da bilinir. Ekilen saçlar genetik olarak dökülmemeye kodlanmış yerlerden alınır ve bu yüzden de ömür boyu kalıcıdırlar. Saç ekimi lokal anestezi altında yapılır. İki yöntem kullanılır: FUE ve FUT yöntemi… Şimdi bu genel bilgilerden sonra saç ekimi sürecinin ayrıntılarına geçelim.

Kimlere Yapılır?

Saç köklerinin yani greftlerin alınacağı bölgede yeterli saçı bulunan ve saç ekiminin yapılacağı bölgede deri hastalığı olmayan herkes saç ektirebilir. Saç dökülmesine neden olabilecek deri rahatsızlığının bulunmaması gerekmektedir. Hemofili, trombofili gibi pıhtılaşma ya da kanama rahatsızlığı olanlara da saç ekimi uygulanamaz.

Kaç Yaşında Yapılabilir?

Saç ekimi, yukarıda saydığımız sağlık sorunlarından herhangi birine sahip olmayan 20 ile 70 yaş arasında tüm yetişkinlere yapılabilir.

Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi, her mevsimde yapılabilir. Yaz mevsiminde deniz ve havuza, kış mevsiminde de yağmura dikkat edilmelidir. Doktorun önerileri dikkatle uygulanmalı sakıncalı bulduğu süre içerisinde deniz ve havuzdan uzak durulmalı ya da yağmura karşı gerekli tedbirler alınmalıdır. Aksi takdirde tedaviden olumlu sonuç alınamaz.Operasyondan Önce

Saç ekimi operasyonunun bir hafta öncesinden kendinizi hazırlamalısınız. Kan sulandırıcı ilaçları, alkolü ve sigarayı kesmek gerekir. Alkol ve sigara dolaşım bozukluklarına sebep olduğu için operasyondan verimli sonuç alınmasını olumsuz etkileyecektir. Operasyona gitmeden önce saçlarınızı yıkamalı ve sprey gibi kimyasalları sürmemelisiniz.

Fue Yöntemi

Saç kıllarının köküne kadar inilir. Kökler, kafanın arka tarafından greftlerin çıkartılır; kesim olmadan mikro yöntemlerle tek tek toplanır ve seyrek olan alana yerleştirilir. Gerekir ise sadece kafanın arka tarafından değil, iki kulak arasındaki yerden de saç kökleri alınabilir.

Fut Yöntemi

Kafa bölgesinin arka kısmında iki kulak arasındaki alandan kesilerek doku şeridi çıkarılır. Sonra dikişlerle kapatılır. Alınan doku şeridi mikroskopun altında greftlere ayrılır. FUE yöntemi yaygınlaştıktan sonra bu yöntem kullanılmamaya başlanmıştır.

Ne Kadar Sürer?

Saç ekim operasyonu 3 ile 5 saat arasında sürer. Saç ekiminden iki gün sonra da normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Saçlara Ne Zaman Kavuşulur?

Saç ekimi yapıldıktan üç ay sonra yeni ekilen saçlar çıkmaya başlar. Ama en çok fark edilen değişim 5-6 aylar arasında yaşanır. 6. aydan sonraki her ay %10’luk değişimler olur. Ekilen saçların %90’ ı 9. aya kadar çıkmış olur. Geriye kalan %10’luk kısım ise bir yıla kadar devam eder. Yani saç ekiminden sonra yeni saçlarınıza bir yıl sonra sahip olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git