Saç Ekimine Kimler İhtiyaç Duyar?

Saç Ekimine Kimler İhtiyaç Duyar
25 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Saç Ekimine Kimler İhtiyaç Duyar?

Saçlar çok eski zamanlardan beri özgürlüğün, asaletin erkeklerde ise gücün sembolü olmuştur. Çok düşman öldürmüş, pek çok zaferler kazanmış savaşçılar bu kahramanlıklarını saçlarını uzatarak gösterirlerdi. Bir askerin savaş alanındaki tecrübesi saçlarının uzunluğuyla anlaşılırdı. Günümüzde kadınlar saçlarını uzatıyor. Erkekler için ise aynı durum pek söz konusu değil. Saç uzatmak bir tercih meselesi. Öyle yada böyle saçlar insanın fiziksel görüntüsünü tamamlar. Varsa tabii… Yoksa da artık bu da bir sorun olmaktan çıktı. Çünkü insanoğlunun gelişimine paralel olarak teknoloji de gelişti. Saçsızlık derdinin dermanı da bulundu. Hiç saçı olmayan ya da saçı azalmış, seyrelmiş saç derisi kısa bir süre içinde saç ekimi yöntemiyle yeniden saçlı hale gelebiliyor. Peki  saç ekimine kimler ihtiyaç duyar? Elbette saçı olmayanlar veya saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya olanlar. Peki saç dökülmesi nedir?

Saç Dökülmesi: Kadınlarda veya erkeklerde stres, yanlış kozmetik ürün kullanımı, yeterli ve dengeli beslenememe, hormonal değişimler, saç boyatma, birtakım hastalıkların veya tedavi yöntemleri nedeniyle ya da mevsimsel geçişler veya genetik nedenlere bağlı olarak saç derisindeki mevcut kıl köklerinin ölmesiyle meydana gelen saç teli sayısının azalmasına saç dökülmesi denir. Saç dökülmesi üç şekilde ortaya çıkar.

 1. Kafanın tamamında görülen saç dökülmeleri
 2. Sadece kafanın tepe bölgesinde görülen saç dökülmeleri
 3. Kafanın tepe bölgesinde, saç çizgisinin birkaç santim gerisinden saç dökülmeleri


Saç Ekimine Kimler İhtiyaç Duyar?

Akut veya kronik olarak gelişen telogen effluvium denilen saç hastalığı bulunanlar saç ekimine ihtiyaç duyabilirler. Bu hastalık;

 1. Tiroit bezinin fazla veya az çalıştığı guatr hastalığı durumlarında,
 2. Uzun süreli ve tedavi edilmemiş anemi (kansızlık) durumlarında,
 3. Dengesiz ve yetersiz beslenmede (diyette uzun süreli protein eksikliği gibi),
 4. Yapılan uzun süreli ve ağır diyetler sonucunda,
 5. Strese bağlı olarak,

ortaya çıkar. Saçlar uzun sürede ve incelerek dökülür. Telogen effluvium hastalığı tedavi edildiğinde saçların büyük kısmı yeniden çıkar. Çıkmadığı durumlarda saç ekimi yöntemine başvurulabilir.

 • Kellik: Saçın hiç olmaması durumudur. Kafa derisinde kıl hücrelerinin bulunmasıdır. Kel olan insanlar da saç ekimine ihtiyaç duyabilirler.
 • Bir kaza, yanık veya travmaya maruz kalma sonucunda saçlı deride bölgesel saç kaybı olanlar,
 • Geçirilen bir estetik operasyon sonrasında örneğin yüz germe ameliyatlarından sonra meydana gelen bölgesel saç kayıpları olanlar
 • Daha önce saç ektirmiş fakat memnun kalmamış olanlar saç ekimine ihtiyaç duyarlar.

Saç ekimine kimler ihtiyaç duyar? Sorusunun cevabını verdikten sonra saç ekimi nedir? Diye bir soru geliyor akıllara. Saç ekimi; kıl hücrelerinin yoğun ve güçlü olduğu bölgelerden alınıp saç kaybı olan bölgelere cerrahi yöntemler yoluyla nakledilmesidir. Günümüzde kadınlar da erkekler kadar bu yöntemden faydalanmaktadırlar. Bu yöntem sayesinde saç kaybının insanlar üzerinde bıraktığı olumsuz psikolojik etkiler giderilir. Fiziksel bütünlük sağlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git