Saç Kesim Çeşitleri

Saç Kesim Çeşitleri
11 Mart 2016 tarihinde eklendi

Saç Kesim Çeşitleri

Saç kesiminiz tarzınızı, stilinizi ve karakterinizi yansıtır. Birçok farklı saç kesim çeşidi ve her yıl moda olan birçok model var. Bazılarımız yıllarca aynı modeli kullanıp değişimden yana değildir, bazı kadınlar ise sürekli yenilik arar, yeni modelleri takip eder. İster klasik ister yenilik arayışında olun aslında öncelikli olarak kendinize dair bazı noktaları bilmek saç kesiminize karar vermek için en gerekli noktadır. Farklı saç kesim çeşitleri sizi olduğunuzdan farklı gösterecektir, doğru seçim ile doğru etkiyi bırakmanız kaçınılmazdır. Yüz şekliniz, saç tipiniz ve saç renginiz bu seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ana etkenlerdir. Bu sebeple ne istediğinizi bilmeden saç kesiminize karar vermeyin. Nereye odaklanmak istiyorsunuz? Yüz hatlarınıza mı, saçımıza mı?

Yüz Şeklinize Göre

  • Yuvarlak Yüzler

Yuvarlak yüzünüzü biraz yumuşatmak ve denge katmak adına omuz hizasında olan kesimler seçebilirsiniz. Böylelikle yüz hatlarınızın dengesi sağlanır, model biraz olsun yüzünüzü inceltir.

  • Kare Yüzler

Sertlik kare yüzlerde ön planda bir durumdur. Eğer yüz şeklinizi değiştirip tonlamak istemiyorsanız en iyisi kare bir kesimdir. Fakat ifadenizi ve yüz hatlarınızı tonlayıp yumuşatmayı tercih ediyorsanız yuvarlak modelleri tercih ediniz. Örneğin yuvarlak kesimli bir kahkül ya da şakak bölgenizi örtecek saç tutamları bunun için ideal kesim stillerindendir.

  • Dikdörtgen Yüzler

Çene kemiğini geçmeyecek kesimleri tercih edin. Şakak kemiklerini örtecek modeller size dengeli bir yüz hattı kazandırır.

  • Ters Üçgen Yüzler


Seçeceğiniz saç kesim çeşitleri ile yüz yapınızı tamamen değiştirebilirsiniz. Daha modern kesimler bu yüz tipine yakışır. Makyaj için de iyi bir altlık oluşturan bu yüz tipleri için farklı kesimlere örnekler şöyle: Eğer yüz biçimini değiştirmek istenmiyorsa saçların enselerini ve yanlarını kısa kestirin. Saç tepesi ise biraz daha kabarık olabilir. Fakat yüzünüze biraz daha denge ve uyumlu tonlamalar yapmak isterseniz tam tersi olacak bir kesim yapın deriz. Yani enselerde daha çok bölüm katılan ve saç tepelerinde azalan modeller bu anlamda doğru seçim olacaktır.

  • Üçgen Yüzler

Zor bir yüz şekline sahip olduğunuzu söylemeliyiz evet fakat dengelemek için işte bazı ipuçları: Ensede saçları azaltın, şakak bölgesinden saç tepesine olan bölümü arttırın. Küçük kare kesimler de bu yüz tiplerinde iyi duracaktır.

  • Baklava Yüzler

Çok rastlanan bir yüz şeklidir. Saçlarınızda uzun, kısa, düz, dalgalı ve kahküllü modelleri tercih edebilirsiniz.

Saç Tipinize Göre

  • İnce Telli Düz Saç

Omuzdan aşağıya uzamasına izin vermeyeceğiniz saçlarınızı katlı kestirmek daha kalın gösterir. Hareket de verir. Eğer yüz hatlarınıza da uyuyorsa kahkül bırakmak da bu saç tipi için uygun olacaktır.

  • Kalın Telli Sert Saç

Basit ama aynı zamanda çok bakım gerektiren bir saç tipidir. Birçok modeli uygulayabilirsiniz ama kısa modellerden uzak durun.

  • Dalgalı Saç

Yüz şeklinizle uyumlu yapacağınız saç kesiminizde unutmamanız gereken konu: Ne kadar uzun saç tercih ederseniz dalgalarınız o kadar azalacaktır.

  • Kıvırcık Saç

Fazla çeşitlilik gösteren bu saç cinsinde kesim önerileri sınırlıdır. Doğal haliyle bırakıp bol nemlendirme işlemi yapın. Topuz ve örgü modeller de uygun olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git