Saç Kırıklarından Kurtulma

sac-kiriklarindan-kurtulma
10 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Saç Kırıklarından Kurtulma

Saç kırıkları, saçın kuruyarak yani nem dengesini kaybederek kırılması ile oluşmaktadır. Bu kırılma incelen kısımdan gerçekleşerek saçın bakımsız ve mat görünmesini sağlar. Her saç teli farklı yerlerden kırılma gösterdiği için uçlara doğru saçın seyrekleştiği görülmektedir. Bu şekilde saçlar hacimli ve dolgun durmaz daha çok şekilsiz ve mat durmaktadır. Bu da hoş bir görüntü meydana getirmemektedir.

Saçların sağlıklı olması beslenmeye, su içmeye ve kimyasal ve ısı işlemlerinin uygulanmasına bağlıdır. Bu etmenlere bağlı olarak saçın şekil ve yapısı değişmektedir. Saç oldukça hassas ve birçok etmene bağlı olarak değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir. Mevsim değişikliklerinden bile etkilenmesi ne kadar hassas olduğunu göstermektedir. Tabi saç yapısı ince olanlar ile kalın olanlar için beraber genelleme yapmak uygun değildir. Kalın telli saç yapısına sahip olanlar daha avantajlıdır. Çünkü olumsuz dış etmenlerde böyle saçlar kolay kolay etkilenmezler. Bunun aksine ince telli saçlar çok daha fazla etkilenerek çok hasar görmekte, dökülmekte ve kırılmaktadır.

Saç kırıklarından kurtulma iki yöntemle gerçekleşmektedir. Bunlardan birincisi, saçların kesilmesi ya da kırıkların aldırılmasıdır. İkincisi ise saça çeşitli maskeler uygulanarak saça bakım yapılarak kırıklardan kurtulmak mümkündür. Saç kırıkları olumsuz etmenlere maruz kalındığında ortaya çıkmakta ve saçın görünüşünü önemli derecede bozmaktadır. Saç kırıklarından kurtulma ile saçlara hacim kazandırılmış olur ve saçın sağlıklı olması sağlanmış olur.Saç kırıklarından kurtulmak için dikkat edilmesi gerekenler,

  • Öncelikle saçta çok fazla kırık varsa, saçlar kestirilmeli veya kırıklar alınmalıdır. Günümüzde saç kırıklarını alan yeni cihaz piyasaya sürülmeye başlanmıştır. Bu cihazların bu konudaki verimlerini araştırmak önemlidir. Daha önceleri ise saçı kırıklardan temizlemek için saç kıvırılıp mum ile yakma işlemi uygulanıyordu. Fakat bu yöntem çok da uygulanabilir, mantıklı bir yöntem değildir.
  • Saçlar kırıklardan temizlendikten sonra, saça bakım yapılmalıdır. Bu bakım içerisinde saç maskeleri, yağları ve benzeri uygulamalar dahildir.
  • Saçlar için uygun olan şampuan ve saç kremleri seçilmelidir. Eğer saçları kurutan şampuan ve kremler seçilirse saçta yıpranmalar ve kırılmalara neden olacaktır.
  • Tabi ki en önemlisi sağlıklı saçlar için sağlıklı beslenmek şarttır. Sağlıklı yaşam doğrultusunda hareket edildiğinde saçlarında bundan olumlu etkileneceği mutlaktır.
  • Saç bakımı için doğal ürünlerde kullanılabilir, fabrikasyon ürünlerde. Fakat fabrikasyon ürünlerde dikkat edilmesi gereken nokta, ürünlerin saç yapısına uygun olup olmamasıdır. Dikkatli bir araştırmadan sonra saça uygun ürünler seçilerek uygulanmalıdır.

Saç kırıklarından kurtulmanın yolları dikkat isteyen hususlar içermektedir. Birey kendi saç yapısını iyi bilmeli ve o doğrultuda hareket etmelidir. Saçlar çok kötü duruma geldiyse birey saç testi yaptırabilir ve bu doğrultuda dermatologlardan yardım alabilir. Uzmanlardan yardım alınmasıyla çok daha olumlu sonuçlar elde edilebilir. Saç kırıkları hafife alınmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git