Saç Maşalarının Zararları

Saç Maşalarının Zararları
30 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Saç Maşalarının Zararları

Bildiğimiz üzere, saç bakımı saç sağlığı ve güzelliği için olmazsa olmazdır. Güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak her kadının hayali olmakla birlikte bazı kriterleri dikkate alırsak hiç de zor değildir. Saç, folikül adı verilen bir yapı içerisinde büyür. Bu yapı yağ üretimi yaparak saçın ve saç derisinin nemini muhafaza eder ve saçı dış etkilerden korumaya çalışır. Tabii ki bu koruma her zaman yeterli olmaz. Sağlıklı, güçlü ve pırıltılı saçlara sahip olmak istiyorsak uygulamamız gereken birkaç işlem ve değiştirmemiz gereken birkaç alışkanlık bulunmaktadır.

Saç Bakımı, Koruması ve Püf Noktalar

 • Saçlarımızı sıcak su yerine ılık su ile yıkamalıyız.
 • Şampuan tercihimizi saçımıza göre ve organik şampuanlardan yana kullanmalıyız.
 • Şampuanı ceviz büyüklüğünde, saç diplerinden başlayarak masajla uygulamalıyız. Çok şampuan kullanmanın, saçın çok temizlendiği anlamına gelmediğini bilmeliyiz.
 • Şampuanı tamamen duruladığımızdan emin olmalıyız. Bunu saçımızdan akan suyun berrak olması yoluyla öğrenebiliriz. Saçta şampuan kalırsa, saç derisi bozulmalara uğrayabilmektedir.
 • Saç kremini yalnızca saç uçlarına uygulamalıyız. İçerdiği yoğun nem oranıyla saç kremleri, saç derisinin PH ını bozabilmektedir.
 • Saçlarımızı kuruttuktan sonra, yumuşak fırçalarla, narince taramalıyız. Aksi halde saçlarımızda kırılmalara yol açabiliriz.
 • Kurutma işlemi sırasında, kurutma makinesini saçımıza uygun mesafede tutmalıyız. İşlem boyunca makineyi hareket halinde ve uygun açıda bulundurmalıyız.

Tüm bu işlemlerin ardından, saç maşası veya düzleştirici kullanmayı planlıyorsanız, saç maşalarının zararlarını bilmenizde yarar var.Saç Maşalarının Zararları ve Korunma Yöntemleri

Birçok kadın saç şeklinden kimi zaman sıkılıp, değişiklik yapmak isteyebilir. Kıvırcık olan saçlarımızı düzleştirmek, dümdüz saçlarımıza dalgalar katmak isteyebiliriz. Bunlar için düzleştirici ve saç maşalarını kullanırız. Fakat saç maşaları ve düzleştiriciler bildiğimiz üzere yüksek ısıyla çalışan ve saçlarımıza zarar veren aletlerdir. Bu zararları ve korunma yöntemlerini listeleyecek olursak;

 • Saç maşaları ve düzleştiriciler her ne kadar saç köküne zarar verip kalıcı saç dökülmelerine neden olmasa da yanarak yapısının bozulmasına ve kırılarak dökülmesine sebep olabilmektedir. Elbette bu, yanlış kullanım sonucu oluşabilecek bir durumdur. Kırılma ve dökülmeden korunmak için düzleştiricileri gün aşırı kullanmak yerine özel günlerde kullanmayı tercih ediniz.
 • Saç maşaları ve düzleştiriciler yüksek ısı ile saçın çevresindeki keratin yapıyı geçici olarak değiştirmektedir. Bu işlem sırasında keratin yapınızı korumak için çeşitli ısıdan koruyucu saç bakım kremlerinden yardım alabilirsiniz.
 • Saç maşaları ve düzleştiriciler, sık kullanılma halinde saçın doğal dengesini bozarak saçta aşırı yıpranma meydana getirmekte ve saç boyalarının verdiği zarara eş değer bir zarar vermektedir. Eğer bu tarz bir zarara maruz kalmış iseniz, şampuan ve saç bakım kremlerinizi yıpranmış saçlar için özel olarak tasarlananlar arasından seçmenizde yarar bulunmaktadır.

Şayet saçınız düzleştirici veya maşalardan ötürü zarar görmüş, yıpranmış ise saç bakımına olumlu etkisi bulunan doğal yağlardan da yardım alabilirsiniz.

Etiketler:

Saç Maşalarının Zararları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Semanur diyor ki:

  Teşekkürler

Sayfa başına git