Saç Nakli Nasıl Olur?

Saç Nakli Nasıl Olur?
13 Mart 2016 tarihinde eklendi

Saç Nakli Nasıl Olur?

Erkeklerin, dünya yaşantıları içerisinde korktuğu iki şey vardır. 1- evlilik. 2- kellik. Bilakis bu durum kişiden kişiye göre değişiklik arz ediyor olsa da, genel kavramlar içerisinde durumun bu olduğu söylenebilir. Tıp evlilikten kurtulmak için bir çözüm bulamamış olsa da, kellikten kurtulmak için çözüm bulmuş gibi görünüyor.

Saç dökülmesi ve nedenleri

Saç dökülmeleri, normal bir yenilenmeden farklı olarak birçok sayıda tel kaybının yaşandığı olaylardır. En önemli nedenleri arasında hormonal ya da genetik faktörler yer almaktadır. Bunların dışında; üzüntü, stres, hastalıklar, beslenme bozuklukları, mevsim geçişleri gibi çeşitli etkenler de saç dökülmelerine yol açabilir.

Saç ekiminde kullanılan teknikler

FUE  tekniği (Follicular Unit Extraction) : Fue tekniği aracılığı ile yapılan saç ekim işlemi, verici alan olarak atfedilen iki kulak üstü ve arkasındaki bölgeden, sağlıklı saç köklerinin bulunduğu bölgeye mikro motor aracılığıyla teker teker çıkartılarak saç nakli nasıl olur transfer edilmesi işlemidir.

FUT tekniği (Follicular Unit Transplantation) : Fut tekniği ile yapılan saç ekimi işleminde ise, fue ile aynı bölge üzerinden, “bistüri” aracılığıyla saç köklerini içeren doku şeridinin çıkarılması işlemidir. Ardından doğrusal şekilde kesilen bu alan dikiş atılmak sureti ile kapatılır. Alınmış olan bu dokudan özel mikroskoplar altında saç kökü içeren ve “greft” ismi ile anılan parçalar ortaya çıkarılır.

Saç ekimi öncesindeki hazırlıklarBu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişinin yaklaşık yedi gün önceden hazırlanması gerekmektedir. Bu hazırlık süreci içerisinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa bırakılmalıdır. Aynı zamanda alkol ve sigaradan da uzak durulması gerekir. Çünkü alkol ve sigara dolaşım bozukluklarına yol açtığı gibi, başarılı bir sonuç alınmasına da engel olacaktır. Son detay olarak saçların üzerinde hiç bir kimyasal (sprey, jöle, boya) iz bulunmamalı ve özenli bir şekilde temizlenerek operasyona hazırlanılmalıdır.

Saç ekiminde başarılı sonuç sağlanması

Saç ekimi aşamasında başarı sağlanabilmesi için gerekli kriterler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Bölgedeki saç sıklığı ve kalınlığı
  • Bölgedeki saçlı alanın büyüklüğü
  • Alınacak ve ekilecek bölgedeki cilt yada hücrelerin sağlığı
  • Saç ekim işlemi yapılacak olan kişinin sağlığı
  • Saç ekimini yapacak olan doktorun tecrübesi
  • Saç ekim işlemini gerçekleştirecek olan kişinin “doktor tavsiyelerine” olan uyumluluğu

Saç ekim işleminde iyi bir görünüm sağlanması

Saç nakli nasıl olur uygulama yapılıyorken “operasyon sonrası”nında düşünülmesi gerekmektedir. Bu küçük detaylar, ince hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan kriterlere bağlıdır. Bu kriterler şunlardır;

  • Ön saç hattının nerede konumlanacağı
  • Saç köklerinin yerleştirildiği bölgelerin açıları
  • Bölge açılarının hangi yönde olduğu
  • Açılan bölgelerin genişlik ve derinlik ölçüleri

Saç ekim operasyonu ne kadar sürüyor?

Saç nakli nasıl olur işlemler kısa ve kolay ilerleyen uygulamalar olarak nitelendirilebilir. Saç ekim işlemlerinin takribi süresi (hazırlık evreside dahil olmak üzere) 6 – 9 saat aralığındadır. Normal şartlara göre hesaplanmış olan bu süre, saçsız bölgelerin az yada fazla olmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bilinmelidir ki, saçsız bölgenin fazla olması süreyi daha da uzatacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git