Saç Problemleri

Saç Problemleri
25 Mart 2016 tarihinde eklendi

Saç Problemleri

Saç, kafa derisi üzerindeki kıl topluluğudur. Kafatası içindeki beyini güneşten ve soğuktan korumak, kafa derisinden içeri girebilecek mikroplar adına filtre olmak gibi görevleri vardır. Saç yoğunluğu ve saç teli kalındığı, genetik, cinsiyet ve yaş faktörüne göre değişkendir. Doğuya gidildikçe saç yoğunluğu ve saç teli kalınlığı artmaktadır. Normal bir saçın büyüme hızı ortalama 0,3 mm ile 0,4 mm arasındadır. Günde 100 ile 200 tel saç kaybı normal olarak adlandırılır. Her saç telinin bir ömrü vardır ve yaşam süresi biten saç teli, tararken ya da duşta kendiliğinden dökülür ve yerine yeni saç teli gelir. Bu devir daim hayat boyu devam etmektedir. Saç kalitesinin yıllara göre azalmasıyla, saç problemleri başlar. 25 yaş itibariyle saç hasarı oluşur ve bunu 40 ila 50 yaş baremleri takip eder. Bu yaşlar kadında ve erkekte, hormon seviyelerinin değişim yaşlarıdır. 50 yaş sonrası hormonel çalkantılar durulur ve saçlar ekstra bakım gerektirme döneminin üst sınırına gelmiş olur.

Sağlıksız Saçlar Ve İşaretleri

  • Saç dökülmesi

Saç dökülmesinin hızlandığı genelde tarakta ve küvette kalan saçla fark edilmektedir. Saç dökülmeleri, saç problemleri içinde, psikolojiyi en çok etkileyen problemdir. Saç dökülmesi, hormonal dengesizlik, genetik kodlar, metobolik düzensizlikler ve hastalıklar nedeniyle olabilir. Şiddetli saç dökülmesi başladığında, gerekli testleri yaptırmak önemlidir. Sorun içerde ise, dışarıdan yapılan müdahaleler işe yaramayacaktır. Saç dökülmelerini, dökülmenin ilk başladığı dönemde fark edebilmek ve önlemini alabilmek önemlidir. Bazı durumlarda kaybedilen saçı geri getirmek mümkün olmayabilmektedir.  • Saçın matlaşması

Sürekli işlem gören saçlarda çok yaşanan bir durumdur. Saçın matlaşmış olmaması, saçın beslenememesi adına bir işarettir. Saç köklerinde kanlanmanın düzenli olması, saçın daha diri ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Saç diplerine düzenli yapılacak masaj da ve saç bakımları, saçın matlaşma sorununu ortadan kaldırmak için önerilerden biridir.

  • Saçın çabuk kırılıyor olması

Saçın düzenli ve sık aralıklarla kimyasal işlemlere maruz kalması sonucunda, saç yapısı korozyona uğramaktadır. Belli bir süreden sonra, saç teli kökte yaşarken, işlem gören yerinde, daha çok uç kısımlarında, saç yapısının bozulması sonucu canlılık bitmektedir. Saçın cansız bölümleri kırılmaya müsait bölümlerdir. Saç uzmanları bu noktada bir takım bakımlarla saçın kırılmasını önlemeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Lakin saç işlem görmeye devam ettiği sürece, kırılmalar kaçınılmazdır.

  • Saç derisinde kuruluk

Bu sorun saç dökülmesini tetikleyen bir sorundur. Saçın işlem görmesi ve saçın kimyasal arındırıcılarla yıkanması, bu problemin en önemli sebebidir. Saçı yıkamak için kullanılan şampuanlar kimyasal içerikli olmamalıdır. Doğal bitki özleri ve yağlarından yapılmış olanları tercih edilmelidir. Saç kuruluğuna iyi gelen saç maskelerinden uygulamak da faydalı olacaktır.

Kepek, ölü hücrelerin gözle görülür halidir. Saç kuruluğu kepek oluşumunun en büyük sebebidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git