Saç Sorunları Nelerdir

Saç Sorunları Nelerdir
23 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Saç Sorunları Nelerdir

Görünüm olarak en çok önem verilen noktalar arasında saçlar ilk sırada gelir. Saçları sağlıklı ve en iyi görünüme kavuşturmak için hem erkekler hem de bayanlar genelde ellerinden geleni yaparlar. Ancak bazı yanlış ürün kullanımlarından, dış faktörlerden vb. gibi sebeplerden saçlarda bazı sorunlar meydana gelmektedir. Bu yazımızda sizlere saç sorunları nelerdir konusunu ve çözümlerini aktarmaya çalışacağız.

Saç Dökülmesi

 • En fazla erkeklerde görülen bir durumdur. Saç dökülmesi tiplerinden en sık görüleni erkek tipindeki saç dökülmesidir ki erkeklerde yüzde 95, kadınlarda yüzde 50 oranında görülür. Bu dökülmeye çözüm olarak, Procapil maddesi içeren ilaçlar tavsiye edilmektedir. Bu dökülmenin yanı sıra diğer sebepler; stres, demir eksikliği, beslenme bozukluğu, guatr, ilaçların yan etkileri vb.dir.

Kepek

 • Bu sorun da yine erkeklerde daha fazla görülen bir problemdir. Kepeğin de türleri vardır. Saçlarda hafif kepek oluşmuş ise bunun sebebi cilt yenilenmesinde artış; yoğun kepek oluşmuş ise bunun sebebi de mantar, yanlış ürün kullanma ve yağlı egzama olabilir. Kepeğin hafif durumunda kepek önleyici şampuanlar etkili olabilirken, aşırı kepek durumlarında ise mantar öldürücü şampuanların kullanılması gerekir. Yani içeriğinde Ketokozanol bulunan Seboderm, Zetion veya Konazol gibi şampuanlar tercih edilebilir.

Saçkıran

 • Sebebi tam tespit edilebilmiş değildir. Saç dökülmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ancak diğer dökülmelere benzemez; yuvarlak dökülme bölgeleri oluşur. Kısa sürede saçlar dökülür ve dökülen bölgede parlak bir zemin oluşur. Sebebi tam belirlenemediği için kesin çözüm getirilmemiş olsa da sarımsak, SADBE ve kortizon iğnesi gibi yöntemler bu problemde uygulanan yöntemlerdir.


Saçta incelme

 • B7 vitamini eksikliği ve saçta kalite kaybı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çözümü için B7 vitamini kullanılmalıdır. Bu şekilde sorun zamanla düzelecektir.

Saçta yağlanma: Genel olarak düşük yoğunluklu mantar nedeni ile oluşmaktadır. Bu mantar yağ salgısını uyarmaktadır. Ayrıca saç dökülmesi sırasında da yağlanma artar. Bu nedenle saçta yağlanma başladı ise saç dökülmesine karşı önlemler alınmalıdır.

Saçta elektriklenme: Genellikle kullanılan fırçadan kaynaklanan bu soruna çeşitli saça zarar vermeyen kremler sayesinde çözülebilir.

Saçta çatallanma

 • Bayanlarda görülmekle birlikte sebebi, L sistin eksikliğine bağlanır. Çözüm olarak uygun miktarda L sistin içerikli ilaçlar kullanılabilir.

Saçların uzamaması durumu

 • B7 vitamini eksikliğinde ortaya çıkmakla birlikte; çinko, L sistin ve keratin eksikliğinde de görülmektedir. Çözümü B7 vitamini kullanmak ya da diğer bahsettiğimiz maddeleri içeren ilaçlar kullanmaktır.

Vitiligo

 • Ciltte ve o bölgedeki saçlarda beyazlaşma oluşturan bir problemdir. Nedeni tam olarak bilinmediği için tedavisi yoktur. Boyama ile beyaz saçların görünümü kaybolacaktır.

Kafada sivilce

 • Saç sorunları nelerdir konusunda son konumuz, tahriş eden bir ürün kullanımı, saç çekme vb. olaylar ile ortaya çıkabilen kafada sivilce oluşumudur. Kıl dibi iltihabı şeklinde olmaktadır.

Etiketler:

Saç Sorunları Nelerdir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Meltem diyor ki:

  Son dönem en popüler yağ olan hint yağını öneririm. Bence çok faydalı

Sayfa başına git