Saç Yıkamanın İncelikleri

Saç Yıkamanın İncelikleri
24 Mart 2016 tarihinde eklendi

Saç Yıkamanın İncelikleri

Saçlar görüntü bakımından güzelliğin en önemli parçaları olarak ön plana çıkmaktadır. Güzel ve bakımlı saçların ise saç yıkama sile doğru orantılı olduğu da bir gerçektir. Saç yıkama işi basit bir işlem gibi görünse bile, saç yıkamanın küçük sırlarını bilerek bu işlemi yapmak sizin bakımlı ve güzel görünümlü saçlara sahip olmanızda önemli bir faktör olduğunu gösterecektir.

Saç yıkamada kullanılacak şampuan miktarı

Şampuan kullanmadan önce saçların iyice ıslatılmasında yarar bulunmaktadır. Bunun nedeni ise şampuanın saçlarınızda orantılı olarak dağılmasını sağlamak içindir. Kuru saçta şampuan kaymayacağı için koyduğunuz yerde kalacak olan şampuanı dağıtmanız eğer saçlarınızı daha önceden ıslamamış iseniz oldukça zor olacaktır. Bununla birlikte kullandığınız şampuanın ölçüsü de çok önemlidir. Az kullanılan şampuan saçların iyi temizlenmesini sağlamayacağı için yetersiz kalacağından, çok kullanılan şampuanın ise saçları gereğinden fazla köpürteceğinden kıvamında kullanılan şampuanın önemi ortaya çıkmaktadır. Saç yıkamanın incelikleri içinde şampuan miktarının önemi oldukça büyüktür. Uzun saçlar için bir çorba kaşığı miktarında şampuanın yeterli olacağı bilinmektedir. Bunu saçınızın kısalığına göre azaltabilirsiniz.

Saç yıkarken uygulanacak hareketlerSaç yıkarken başın tepe kenarlarına ve üstüne masaj yaparak şampuanın yedirilmesi gerekmektedir. Saç derisi bu şekilde yıkanırsa saçların temizlenmesi sağlanmış olacaktır. Saçların köpürtülerek sıkça yıkanması saç temizliğinin yapıldığı anlamına gelmemektedir. Özellikle saç yıkanırken, saç derisinin güzelce yıkanmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için de saç derisinin şampuanla masaj yapılarak temizlenmesi en güzel temizleme şeklidir. Bununla birlikte şampuanlamadan sonra saçın iyice durulanması gerekmektedir. Eğer saçlar iyice durulanmaz ise şampuan kalıntılarının kuruduğunda saçınıza ve saç derinize zarar vereceğini unutmayınız. Saç kremi uygularken de yapılması veya yapılmaması gereken hareketleri bilmekte yarar bulunmaktadır. Saç kremini uyguladığınızda kremini saçlara iyice sürmek gerekmektedir. Bundan sonra saç derisine doğru da dağıtmamak gerekmektedir. sadece saç uçlarına krem sürülmesi yeterli olmaktadır. Bununla birlikte eğer saç maskesi kullanacaksanız bunu saç derisine doğru yayabilirsiniz. Bunu yaymak için ise masaj yaparak yumuşak hareketlerle yapmanız gerekmektedir. saç kremi kullanıyorsanız bu kremi saç uçlarına sürdükten sonra bir süre beklemeniz gerekmektedir. Ancak bu sürenin beş dakikayı geçmemesi önerilmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra bekleme süresi dolunca saçınızı iyice durulamanız gerekmektedir. saçınızda şampuan ve kremden veya saç maskesinden eser kalmamalıdır. Saç yıkama sırasında kullandığınız bu malzemelerden kalıntı olduğunda saçınıza zarar vermesi olasıdır. Bununla birlikte saç kremi kalıntısı olduğunda bunun kepek problemi olarak karşınıza çıkacağı bilinmelidir.

Saç yıkamanın incelikleri bununla da bitmemektedir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra eğer saçlarınız uzun ise bunu bir araya toplayarak sıkın. Böylece fazla suyunu almış olursunuz. Bu işlemden sonra bir havlu ile başınızı sarın. Bu şekilde saçlarınızı kurumaya bırakın. Eğer mümkünse havlu sarılarak gerekli fazla su çekildikten sonra havluyu çıkararak saçlarınızın doğal olarak kurumasını bekleyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git