Saç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
27 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Saç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlarımız biz kadınların şüphesiz en doğal makyajı, en güzel aksesuarıdır. Sağlıklı, güçlü ve ışıl ışıl saçlar her kadının hayalidir. Saçlarımız bu kadar değerliyken onların temizliği kuşkusuz büyük önem taşır. Saç yıkarken dikkat edilmesi gereken bazı uygulamalar vardır. Bunlara dikkat ederek saç temizliğimizi ve bakımımızı gerçekleştirirsek, şüphesiz hayallerimizi süsleyen ışıltılı, güçlü saçlara ulaşabiliriz.

Bunların en başında şampuan ve şampuanın saçınızına uyumu gelir. Bu aşamayı geçtikten sonra şampuanı ıslak saçımıza önce saç derisinden başlayarak masaj yaparak uygulamalıyız. Şampuanımızı bir ceviz büyüklüğünde avucumuza alarak uygulamaya başlamalıyız. Şampuanın fazla olması saçın fazla temizlendiği anlamına gelmez, aksine kalitesiz ve toksitli ürünlerde ürünü fazla kullanmak cilt kanserine kadar uzanan deri hastalıklarına ve sağlıksız saçlara sebep olabilir. Saçlarımızı yıkamaya saç diplerinden başlamalıyız ve ardından saç uçlarımızı nazik hareketlerle yıkamalıyız.

Saçlarımızı yıkadığımız suyun ısısı, saç yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerden birisidir. Su ısımız, normal musluk suyu ısısında olmalıdır. Bilinenlerin aksine ısısı yüksek su saç sağlığını olumlu yönde etkilemez. Su ısımız artarsa saç diplerindeki yağ, erir ve dağılır. Saçlarımızı kuruturken bu yağı saçlarımızın tamamına yayar ve saçlarımızın sağlıklı uzamasını ya da görünmesini olumsuz yönde etkileriz. Ayrıca normalinden daha sıcak sular, her bir saç telimizin dış katmanında bulunan pul dokuyu genişletir ve daha güçsüz hale getirir. Buna ek olarak saç derimizi yıpratarak, kepeğe sebep olur. Şampuan uygulaması iki ile üç sefere kadar mümkündür.Fazlası saç derilerinizde döküntü, kızarıklık, kaşıntı ve saçlarınızda yıpranmaya sebep olur. Bunlara ek olarak saçlarımızı duşta arkaya değil de öne veya yana atarak yıkamalıyız. Karışık ve birbirine dolanmış saçlarınızı yıkamadan önce çözün. Saçlar ıslandığında çözülmesi zorlaşır, zarar görmesi ise çok daha kolay hale gelir. Saçlarımızı köpükten arındırırken suyun her yere eşit miktarda dağılmasına ve köpüğün tamamen durulanmasına özen gösterilmelidir. Saç, köpükten tamamen arınmalı ve saçımızdan akan su berraklaşmalıdır. Aksi halde durulanamayan ve bu halde kurumaya bırakılan saçlar, saç iritasyonlara sebep olur. Ve unutulmamalıdır ki fazla köpüren şampuanların daha kaliteli olması gibi bir düşünce tamamen yanılgıdır. Çok fazla köpüren şampuanlar ağır kimyasal maddeler içerip deri sağlığınızda bozukluklara sebep olabilir. Bu sebepten ötürü şampuan seçiminizi az köpüren ve ağır şampuanlardan yana kullanınız. Organik şampuanların daha az köpürdüğünü deneyimlemiş olabilirsiniz.

Saç Kremi Kullanımı

Bu aşamaların devamında saç nemimizi arttırmak için kullandığımız saç bakım kremleri devreye girer. Saç kremlerini saçımızın karakteristik özelliklerine göre seçmeliyiz. Şampuanlama işleminin sonrasında gerçekleştirilen krem uygulamasını şampuanın aksine sadece saç uçlarımıza uygulamalıyız. Saç kremlerinin içerdiği yüksek yağ oranından dolayı saç derimizin PH dengesini bozarak saç sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Özetleyecek olursak;

  • Şampuan saç diplerinden başlayarak tüm saça uygulanmalıdır.
  • Saç kremi ise yalnızca saç uçlarına uygunlanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git