Saçın Uzama Şekilleri Nelerdir?

sacin-uzama-sekilleri-nelerdir
16 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Saçın Uzama Şekilleri Nelerdir?

İnsan saçı belirli alanlarda, belirli yönlerde büyür. Bu tanımlanabilir özellikler saç büyüme modelleri olarak bilinir. Bu modeller genellikle genetik ve hormonlar tarafından kontrol edilir. Saç büyüme modelleri , saç çizgisi yükseklikleri, dul zirveleri ve erkek tipi kellik bulunmaktadır. Kuaförler büyümenin her kişide farklı olduğunu ve ona uygun kesim yapıldığını bilir. Bu nedenle sürekli gidilen kuaför kişinin saç yapısını tanır ve ona göre kesim sağlar.

Kafa saç alnında belli bir genetikte önceden belirlenmiş çizgisinde büyümeye başlar. Erkekler yaşlandıkça saç çizgisinde geri çekilmeler olur. Kadın tipi kellik gibi bir şey vardır ancak, çoğu kadın bir geriye çekilen saç çizgisinden muzdarip değildir ya da bunu fark etmez.  Saç çizgisi çekilmesi görünür hale olsa da, kadınların yaşı arttıkça bunu saç incelmesi olarak yorumladığı bir gerçektir. Alından basık saç çizgisi kafanın arkasında azalırsa erkek tipi kellik oluşur. Bu durum, aynı zamanda, genetik hormon testosterondan etkilenir.

Saç Büyüme Modelleri Nelerdir?

Bazı insanların saç çizgisi üzerinde zirveleri vardır. Zirve saç çizgisinde daha öteye  ya da ileriye doğru yönelir ve bu saçın sivri bölümünü oluşturur. Erkeklerde rahatsız bir görüntüye yol açan bu durum berberi tarafından kontrol altına alınabilir.Farklı yönlere uzayan saç için boyun alın, taç ya da ense bir alandır. Bu saç bölgelerinin her birinde farklı yönlerde saç tutamları bulunur.  Bunu aşağıya doğru düzleştirmek için uzun saç yeterli olur.  Yeterince uzun saçlı olan kişilerde saç diplerinden çıkanlar aşağıya doğru çekilir ve bölümün yerine yapışmasını kontrol edilebilir. Kısa bir kesim isteniyorsa,  daha iyi harmanlanması gerekir. Bu nedenle kısa saçlar genelde katlı kesimlerden oluşur. Daha kolay şekil alması için çeşitli alternatiflerden yararlanılır.

Saç büyüme modelleri genellikle başın arka kısmında görülür. Saçın geri kalanı gibi görünmeyen bir kafa derisi bırakabilir. Spiral şeklinde büyüme erkeklerde tepe kısmına denk gelir.  Bazılarında ise başın yan kısımlarında oluşur. Uzun saçlı kadınlarda bu durum gözlemlenmez.  Zıt yönde giden saçlar genelde saat yönüne doğru kıvrılır. Erkek tip kısa saç kullanan bayanlar da saçına bakım yaparak bu gibi durumlardan uzak durabilir.

Başın arka kısmında oluşan sarmal dairsel yönde uzayan saçlar da ise kesim önemlidir. Öncelikle saç uzatılması ve sürekli aynı yöne yani aşağıya doğru taranmalıdır. Kıvrımlar kendi haline bırakılırsa kronik olarak büyüme gerçekleştirir ve şeklin düzeltilmesi zor olur.

Anne karnındaki bebekte bile bu gibi saç büyüme modelleri oluşur. Ergenlikte, hormonal değişiklikler, kalın, kaba saçlar, değişen saç renkleri meydana gelebilir.  Kafada saç değişmesi olursa mutlaka vücuttaki kıllarda da kalınlaşma, spiralleşme söz konusu olacaktır. Bu hormonal evrim geçtikten sonra durum düzelebilir ya da aynı kalabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git