Saçın Yağlanmasının Nedenleri

Saçın Yağlanmasının Nedenleri
8 Şubat 2017 tarihinde eklendi

Saçın Yağlanmasının Nedenleri

Saç, bayanların da erkeklerin de vazgeçilmez süsleri arasındadır. Saçlarımız bize güzellik ve hoşluk kazandırır. Saç bakımı da oldukça zor bir bakımdır. Çünkü sürekli bu konuda kendimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Kimi saçlar çok kuru olduğu için sorun oluşturur. Kimisi çok yağlanır. Kimisi de farklı etkenlerden dolayı bakıma ihtiyaç duyar. Biz bayanlar için en önemli aksesuar saçlarımızdır. Bu durumda saçlarımıza olabildiğince güzel vakit ayırıp, onların sağlıklı büyümesini keyifle izlemeliyiz. Saç yağlanmasının nedenleri arasında, saçlarınız ve saç diplerinizde oldukça fazla yağ üretimi mevcuttur. Yağ hücreleri saçlarımızın diplerinde de bulunduğu için, yağlı bir vücuda sahip kişilerin saçlarının daha çok yağlandığı gözlemlenmektedir. Dolayısıyla cilt tiplerindeki değişikler saç diplerinde de rol oynar ve kimisi çabuk yağlanan bir saça sahipken, kimisinde yağdan eser olmaz.

Saçlarımızın Sürekli Yağlanması

Saç yağlanmasının nedenleri arasında yalnızca cilt hücrelerinin etkisi bulunmaz. Bazen de insanların kendi kendilerine doğru bildikleri yanlışlar olur ve saç derimiz hasar alabilir.

  • Sürekli ve sık sık banyo yapmıyorsanız, saç dipleriniz bir süre sonra buna olumsuz yanıt vererek, sizleri bu duruma getirebilir.
  • Kıvırcık ve dalgalı saçlar düz tipli saçlara oranla daha çok yağ salgıladığından, daha çok yağlanma olabilir. Kıvırcık saçlarda oluşan başka bir sorun ise, eşit miktarda diğer saçlara dağılmaması ve yarı yağlı görünmesidir. Bu durumda bir süre sonra saç uçlarında kırıklar oluşturur.
  • Kişilerin hormon seviyeleri bu konuda oldukça etkilidir. Kişiler eğer ergense, hamileyse ve buna benzer durumlarda ise saçlarının oldukça yağlanması çok doğaldır. Çünkü vücut fazla maddeleri bu şekilde atar.
  • Hormon içerikli düzensizlikler aynı zamanda erkeklerde de gözlemlenebilmektedir.


Çözüm Önerileri

Saç yağlanmasının nedenlerine karşı oluşturulabilecek çözüm önerilerine mi ihtiyacınız var?

  • Saçlarınız çok yağlanıyor diye her gün fazlasıyla şampuanla saçınızı yıkıyorsanız, bundan vazgeçin. Çünkü araştırmalara göre her gün temizlenen saç, yağa ihtiyaç olduğunun sinyalini alarak daha fazla yağ üretmeye başlıyor. Bu da sizin istemediğiniz sonuçları doğuruyor. 2-3 günde bir kez saçlarınızı bitkisel seçeceğiniz bir ürünle yıkarsanız, beklediğinizden daha kolay bir çözüm elde etmiş olacaksınız.
  • Saç kremi kullanıyorsanız ve saçlarınız çok yağlıysa, kreminizi saç uçlarını korumak ve nemlendirmek adına kullanabilirsiniz. Saç diplerine asla sürmeyin.
  • Saçlarınızı ılık suyla yıkamışsanız, üzerine bir de gözenekleri büzüştürmek için soğuk su masajı yapın. Saçlarınıza bir miktar elma veya üzüm sirkesi ekleyerek, saçlarınızı durulayın. Koku, kepekler ve yağlar gidecektir.
  • Ayrıca saçlarınız sürekli yağlanıyorsa ve temizleme imkanı bulamıyorsanız, kuru şampuan ile bu olayı kökünden halledebilirsiniz. Kuru şampuanın kullanımı; saç diplerinize yedirin parmaklarınızla ve uzun dişleri olan bir tarakla tarayın.
  • Isıyla çalışan saç şekillendiricilerini sürekli kullanıyorsanız, aralıklarla kullanmalısınız. Çünkü bu tip ısı ile çalışan şekillendiriciler saçın yapısına etki eder, saçlarda tepki olarak yağ üretirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git