Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır

Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır
18 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır

Saçlar, hem bayan hem de erkek için dış görünüşte önemli bir unsurdur. Herkes saçının sağlıklı, parlak, canlı ve problemsiz olmasını ister. Saç sağlığında yıkamanın önemi büyüktür. Bu nedenle saç yıkama az önemsenecek bir durum değildir. Saç yıkanırken doğru yöntemi kullanmak, saç için çok önemli bir durumdur. Peki, o zaman saçlar nasıl yıkanmalıdır? Aşağıda sizler için bu konuda bazı tavsiyelerimiz var.

Saç Yıkama İçin Tavsiyeler

  • Çok sıcak su kullanılmamalı: Saç yıkarken suyun çok sıcak olması, saç ve deri için kurutucu bir etki yapmaktadır. Bu nedenle suyun ılık olması gerekir.
  • Acele edilmemeli: Saçlar yıkanırken şampuanlama süresi en az 2 dakika olmalıdır. Uzun saçlarda bu süre 3 dakikaya çıkabilir.
  • Dairesel hareketler uygulanmalı: Saç yıkamada dairesel ve aynı hareketleri uygulamak, saçın daha iyi temizlenmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Bu dairesel hareketler nazikçe, masaj yapar gibi yapılmalıdır.
  • Saçlar iyi durulanmalıdır: Kullanılan şampuandaki kimyasalların izlerinin saçlardan silinmesi için saçlar çok iyi durulanmalıdır. Bu hayati önem taşıyan bir noktadır.

Saç yıkamanın nasıl olacağı saç tipine göre de değişiklik gösteren bir mevzudur. Örneğin; kuru saçların, normal saçların, yağlı saçların, boyalı saçların nasıl yıkanacağı değişiklik arz eder. Aşağıdaki bilgiler doğrultusunda siz de saç tipinize göre yıkama şeklini belirleyip daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.Kuru Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır

  • Bu saç tipinde saçın daha da kurumasını önlemek için, saçlar yıkanırken şampuan saç diplerine uygulanmalı ve hafifçe yedirilmelidir. Durulama sırasında incelerek saçtan akan şampuan, saçları temizlemede yeterli olacaktır.

Normal Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır

  • Normal saçlar için yıkama yönteminde, dairesel hareketler ile şampuan saça yedirilmeli ve hemen sonrasında güzelce durulanmalıdır. İyice durulanmadığında ve saçta şampuan artığı kaldığında, saçta matlaşma ve kuruma olur. Bu sebepten ötürü, şampuanlama süresinin üç katı kadar durulama uygulaması yapılmalıdır. Eğer saçlar durulamanın ardından gıcırdar gibi oluyor ise saç iyice durulanmış demektir.

Yağlı Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır

  • Yağlı saçları yıkanırken saçı ıslatıp şampuanlama ve ardından durulama bu tip saçlar için doğru bir yöntem değildir. Çünkü bilindiği üzere yağ ve su birbiri ile karışmamaktadır. Bu nedenle yağlı saçlar yıkanırken, saç ıslatılmadan direkt şampuan kullanılmalıdır.

Boyalı Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır

  • Boyalı saçlarda boyanın akıp gitmemesi için su çok sıcak olmamalıdır. Saçın renginin solmaması için çok soğuk da olmamalıdır. Boyalı saçlar için ideal olan ılık sudur. Bu nedenle boyalı saçlar, şampuanlamanın ardından ılık su ile durulanmalıdır.

Bunlara ek olarak saçlar nasıl yıkanmalıdır konusunda söylenilebilecek şeyler; şampuan yeterli ve doğru miktarda alınmalı, saç yıkanırken tırnaklar değil; parmak uçları ile yumuşak bir şekilde kullanılmalıdır. Böylece saç derisi tahriş olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git