Saçlara Kış Bakımı

Saçlara Kış Bakımı
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Saçlara Kış Bakımı

Soğuk ve kuru havalar cildin nem kaybetmesinde en önemli rolü oynayan iki etkendir. Yaz mevsiminin sıcak ve Güneşin çok etkili olan UV ışınlı günlerinden, bir de denizin tuzlu suyundan oldukça fazla etkilenen saçlar, kış mevsimine geçiş dönemlerinde, saçlara kış bakımı, üzerinde durulması gereken önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Dermatoloji uzmanları, mevsim geçişlerinde ortalama her insanda 100 veya 150 saç teli dökülmesi gerçekleştiğini ve bu dökülmenin normal olduğunu söylerler. Fakat bazı saçlar her fırça dokunuşunda fırçada kalırlar, bu da mevsimlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle soğuk havaların cildin nem oranını oldukça fazla oranda olumsuz etkilemesinden dolayı saçlarda kırılma, hava kirliliği, sert rüzgar, mat görünüm, cansızlık, saç derisinde soyulma ve çatallaşma gibi sorunları ortaya çıkıyor. Tam bu noktada dudaklara ve ellere olduğu gibi saçlara kış bakımı gerekiyor.

Bu mevsimsel geçiş sebeplerinden kaynaklanan geçici saç sorunlarında, saçların nem dengesini koruması için piyasada çeşitli nemlendirici şampuanlar, saç kremleri ve nemlendirici serumlar bulunmakta. Saçlar yıkandıktan sonra durulanan saç kremi kullanılarak saç dökülmesi önlenmeye çalışılabilir, saçı yıkadıktan sonra durulanmayan saç serumu veya saç kremi (püskürtmeli veya kremsi yapıda olması fark etmez), veya saçı kurutmadan kökten uca ısıya dayanıklı kremler kullanılabilir. Ayrıca ısıya dayanıklı krem veya serumları saçlara herhangi bir şekillendirici işlem uygulamadan önce de kullanılabilir.Saç konusunda tamamen doğal yollardan koruma sağlamak da mümkündür, fakat her doğal ürün her saça iyi gelmeyebilir. Genelde aktarlarda veya bakım ürünleri satılan marketlerde saçlara kış bakımı konusunda sarımsak ve içinde sarımsak bulunan ürünlerin saçlara iyi geldiği söylenir ve müşteriye tavsiye edilir. Saç derisini ve yapısını yakından tanımayan bireyler tarafından saça sürülen sarımsak, bazı ciltlerde sarımsak asitlerinin etkisinden dolayı alerjik reaksiyona dayalı deri hastalıklarını meydana getirebilir. Bu yüzden doğal ürünleri kullanmadan önce saç ve saç derisi iyi tanınmalıdır. Her saç yapısına uygun saç bakım kürlerini, satın almak veya evde hazırlamak mümkündür. Hazırlanan kürler saça doğru uygulandığında ve belli aralıklar doğrultusunda düzenli uygulandığında gözle görülür sonuçlar elde edilebilir. Örneğin hazırlanan doğal kür, saç fırçası yardımıyla köklerden uçlara iyice yayılması için taranır ve saçın, doğal kürü emmesi için 30/45 dakikalar arası bekletilir. Yıpranan ve yıkandıktan sonra elektriklenen saçlar için ise banyo sonrası saç nemli iken, kulak altı ve ensede kalan kısımlara nemlendirici yapıda sprey püskürtülebilir veya doğal bir yol olan vazelin kullanılabilir. Vazelin kullanımında dikkat edilmesi gereken tek şey çok miktarda sürülmemesidir. Çok yağlı bir yapıya sahip olan vazelinlerin saçtan çıkması oldukça zordur. Bu yüzden parmak ucuyla alınan vazelin bütün avuç içine iyice yedirildikten sonra saçın uç kısımlarına sürülür. Saçlara kış bakımı uygulamanın yanında en önemli etkenlerden birisi de sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Bu adımları genel olarak toparlamak gerekirse;

Saçların Nem Kaybetmemesi İçin Gereken Önemli Unsurlar:

  • Saçlar sadece kökünden beslenir,
  • Yapılan bakım saç uçlarına değil köklere uygulanmalıdır,
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmek cildin nem kaybetmesini önler,
  • Bolca sıvı tüketilmesi cilt neminin dengelenmesine yardımcı olur,
  • Zeytinyağı saç konusunda büyük bir besleyicidir,
  • Son olarak kış aylarında kafanın üşümemesi için takılan berelerin saçları kırmaması için çok sıkı olmaması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git