Saçlarda İncelmenin Önüne Geçme

Saçlarda İncelmenin Önüne Geçme
6 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Saçlarda İncelmenin Önüne Geçme

İnsan vücudundaki tüm hücre ve dokuların görevlerini iyi bir şekilde yerine getirmesi için belirli vitaminler tarafından beslenip sürekliliğini sağlamaları gerekir. Saç dokusu da canlı bir doku olduğu için aynı şekilde vitaminlerden oluşan beslenme takviyesine ihtiyaç duyar. Saç dokularının yeteri kadar beslenmemesi saç tellerinin incelmesine zamanla saç dökülmesine sonuç olarak kelliğe neden olur. Saçın, dış görünümümüzü ne denli çok etkilediğini düşünürsek saçlarda incelmenin önüne geçme programımızı nasıl belirleyebiliriz? Aşağıda vermiş olduğumuz alt başlıklar altında bu programı aslında çok basit çözümlerle belirleyebiliriz.

Saçlarda İncelmenin Önüne Geçme Çözülemeyecek Bir Problem Olarak Görülmemeli

Saçlarda incelmenin önüne geçme birçok insan için başlı başına büyük bir iş, çözülmesi zor bir problem olarak görülmektedir. Oysa ki saçta incelmelere sebep olabilecek başlıca problemler belirlenip ona göre bir tedavi yolu seçilirse geri dönülmez halde olan incelmenin aslında çözülebilecek küçük bir problem olduğunu görebilirsiniz. Şunu unutmamalıyız bir insan sadece ilaçlarla değil kendinin psikolojik yöndeki iyi telkinleriyle aslında gerçek iyileşmeyi sağlamış olur. O halde ilk olarak bu konuda alacağımız kararlar kesin olmalıdır: Yoğun bir çalışma hayatımız olabilir ya da zamanımızın çoğunu ailemizdeki bireylere ayırma zorunluluğumuz olabilir. Bunlar kesinlikle bu konuda alacağımız karar ve çizeceğimiz yolu etkilememelidir. Ayrıca zamanımızı bu konuda kulaktan dolma geleneksel kürleri denemekle harcamak yerine bu konuda uzman kişilerden ve kliniklerden yardım alarak kendimize uygun bir program belirleyebiliriz. Saçta İncelmeyi Yavaşlatabilecek Kişisel Olarak Alabileceğimiz Önlemler

Saç dökülmesi her insanı paniğe sürükleyebilir.Ancak şunun da bir gerçeklik payının olduğu kesin: Saçlarımız mevsimsel ya da kalıtsal etkenlerle de çok dökülüyor olabilir. Bunu kesin olarak engelleyemeyiz belki ama kendimizce alabileceğimiz basit yöntemlerle yavaşlatabiliriz. Bu yöntemlerin başlıcaları:

  • Dengeli beslenerek saç tellerinin incelmesini yavaşlatabilecek vitaminlerin vücutta depolanmasını sağlayabiliriz. E vitaminini içinde barındıran ıspanak, brokoli, fındık, badem, kabak gibi besinleri; A vitaminini içinde barındıran patates, havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kuru kayısı, kavun gibi besinleri; B vitaminini içinde barındıran et ürünleri, bezelye, tavuk ve hindi eti, balık, süt ürünleri ve yumurta akı gibi besinleri her gün düzenli olarak oluşturduğumuz bir beslenme çizelgesiyle vücudumuza dengeli ve düzenli bir şekilde alımını sağlayabiliriz.
  • Eczanelerde satışı söz konusu olan, Sağlık Bakanlığı’nca kullanımı onaylanmış uygun saç bakım ürünlerinden birini kullanabiliriz.
  • Saçlarımıza iyi davranmayı deneyip saç tellerinin incelmesini tetikleyici değişik birçok kimyasal madde içeren saç şekillendirici sprey, saç boyaları gibi maddelerden uzak durabiliriz.
  • Saç kurutma makinesi, düzleştirici, saç maşası gibi cihazlarla saç tellerimiz çok kısa sürede yıprandığı için özel günler dışında ve gerekmediği sürece bu tür makineleri kullanmayı bırakabiliriz.
  • Saça protein takviyesi sağlayabilecek yumurta akı veya sarısı veya sarımsak yağı ve zeytinyağı karışımlarından oluşan doğal maskelerle saç tellerimizi güçlendirebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git