Saçları Kurutan Nedenler

Saçları Kurutan Nedenler
25 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Saçları Kurutan Nedenler

Saçlarımız, biz kadınların en kıymetli mücevheridir. Her birimiz kuşkusuz sağlıklı, pırıl pırıl saçlara sahip olmak isteriz. Bunun için de elbette saç bakımına gereken önemi göstermemiz gerekmektedir. Saç yıkama sırasında suyun ısısından, şampuanımızın saçımıza uyumuna, şampuanın miktarından, saç kreminin uygulanma biçimine kadar her adım, saç sağlığımız açısından birbirinden önemlidir. Saçınızın sağlıklı görünmesi ve sağlığını koruması için saç bakımınızı olabildiğince kusursuz ve rutin olarak gerçekleştirmelisiniz. Bakımlı ve hacimli saçların temel sırrı ışıltı ve yumuşaklıktır. Bu özellikler şüphesiz kusursuz saç bakımının getirimidir. Saçlarımızın sağlıklı ve güzel görünmesi adına size yardım edecek olan kozmetik ürünler kalıcı bir çözüm sağlamaz. Bu ürünler size sadece bir ya da iki gün yardım edecektir. Saçın sağlığını kalıcı, doğal ve daha az maliyetli hale getirebilmek için saç derinizdeki yağlara ihtiyacınız vardır. Saç derisinin aşırı yağlı olmasından bahsetmemekle birlikte bilinenin aksine saç derisindeki gerekli miktardaki yağın saç sağlığına olumlu yönde etki ettiği dermatolojik testler ile saptanmıştır. Eğer saç derinizdeki yağ miktarı gereğinden az ise saçlarınızı gün aşırı yıkamamanız gerekmektedir. Saçlarınızı şampuanla sık sık buluşturmak ‘besleyici şampuan’ betimlemesinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Saçınızı uygun sıklıklarda ve tekniklerle yıkamak saçınızın doğal yağını korumasını ve daha yumuşak kalmasını sağlamaktadır.Saçları Kurutan Nedenler ve Çözüm Önerileri

  • Saçları gereğinden fazla sıklıkla, aşırı miktarda şampuanla veya yüksek ısılı suyla yıkamak saçları kurutur; bunun yerine saç derinizin yağ miktarına uygun sıklıkta, bir ceviz büyüklüğünde şampuan ve normal musluk suyu ısısında yıkamalıyız.
  • Saç maşaları ve düzleştiricilerinin yüksek ısıda, çok fazla sıklıkla ve kontrolsüz kullanılması saçları kurutur; bunun yerine saç maşaları ve düzleştiricilerin orta ısıda, belirli teknikleri ile ve saçlarımızı bu işlemden önce ısının tahrişinden koruyacak belirli kozmetik ürünler ile kullanılması uygundur.
  • Duştan sonra saçlarımızı yanlış yöntemlerle kurutmaya çalışmak saçları kurutan nedenlerin bir diğeridir; kurutma makinesini saçımızdan belirli uzaklıkta ve açıda tutmalı, sürekli hareket halinde saç kurutma işlemimizi gerçekleştirmeliyiz.
  • Saç yıkamasının ardından saçlarımızı acele ve sert hareketlerle açmaya çalışmak da bu sebeplerin arasında gösterilebilir; saçlarımızı ıslakken sert ve sık dişli bir tarakla taramaya çalışmak yerine, havluyla iyice suyunu aldıktan sonra iri dişli ve yumuşak bir tarakla tarama işlemini gerçekleştirmeliyiz. Bununla birlikte saç taramayı kolaylaştıran kozmetik ürünlerden de yardım alabiliriz. Tabii ki de bunu yaparken yeterli miktarda ve uygun kalitede ürün kullanmaya dikkat etmeliyiz.

Tüm bunlara ek olarak, küçük sıklıklarla ağır kimyasal içeren saç boyaları, düzensiz beslenme, yeterli miktarda su tüketmeme vücudun E, B12 ve C vitamini gibi saçı besleyen antioksidan vitaminlerin eksikliği ve aşırı güneş ışınları saçları kurutan sebepler arasındadır. Bahsettiğimiz hususlara dikkat ederek sahip olmak istediğiniz sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git