Saçları Taramak Yıpratır Mı?

Saçları Taramak Yıpratır Mı
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Saçları Taramak Yıpratır Mı?

Sağlıklı saça sahip olmak için yıkama ve tarama işlemlerinin doğru şekilde uygulanması gerekir. Bazı işlemler sonucunda saçın sağlam olan dış kılıfı zaman içinde yıpranır ve içyapıdaki zincirler kopar. Buna bağlı olarak saçlarda kopma ve kırılmalar meydana gelir. Saçın temel yapısında bulunan protein ve suyun eksilmesi saçı yıpratır. Saçın şekil değiştirmesi içinde bulunan su bağları sayesinde gerçekleşir. Saçın esnekliği saçın nemli oluşuyla artar. Saçları taramak yıpratır mı? Saçı kuruyken taramak saçın esnemesine ve kırılmasına sebep olur ve bu sebeple saç kuruyken taranmaması gerekir. Nemli saç % 50 oranında esneyebilir ve saça şekil verilmesi için saçın nemli olması gerekir. Saça en büyük nemi kazandıran sudur. Saç yıkanarak ihtiyacı olan nemi kazanır ve nemin uzun süre koruması içinde saç kremi ve bakım kremlerinin kullanılması gerekir. Duş esnasında saçı taramak koparak dökülmeyi ve kırılmayı engeller. Saçın suyun altında veya nemli olarak taranması gerekir.

Saçlar En İyi Nasıl Taranır?Saç taramak basit gibi görünse de aslında gözden kaçan püf noktaları vardır. Saçları taramak yıpratır mı? Saçlar ister kısa ister uzun olsun saçı doğru taramayı bilmeyenlerin saçları yıpranır ve kırılır. Yıpranan saçları da eski haline getirmekte zaman ister. Saçları taramak için uygun zamanlardan biri de banyo sonrası ve sabah kalkınca saç taramaktır. Saç bakımı için uygulanan saç tarama işlemi için banyodan sonra taramak saçlara şekil kazandırır ve en doğru saç tarama zamanıdır. Duştayken saçların açık olması gerekir ve ellerle saçlar taranır. Saçın ilk ıslaklığının alınması için banyodan sonra havluyla beklenmesi gerekir. Saçların nazikçe, zarar vermeden taranması gerekir. Kalın saç tarağı kullanarak diplerden başlayarak saçın taranması gerekir. Uzun saçlılar saçlarını birkaç bölüme ayırarak taraması ve rahat şekil alması için mutlaka nemli olması gerekir. Sabahları saç tarama işlemlerinde ise kalkar kalkmaz alel acele saç taranmaması gerekir. Saçları yine birkaç parçaya ayırarak taramak ve geniş saç fırçası kullanarak saçların nazikçe taranması gerekir. Taramadan sonra saçları parmaklarla düzeltmek üzerinde oluşan elektriği de alacaktır. Saçları taramak yıpratır mı? Saçların kuru olarak taranması durumunda mutlaka bölümlere ayrılarak taranması uygun olacaktır. Saça dışarıdan uygulanan şekillendirme yöntemleri saç için fiziksel tehdide yol açar. Kimyasal işlemlerin sık kullanılması da saç yapısında bozulmalara neden olur. Saç düzleştiriciler ve saça şekil veren maşa işlemlerinin her gün değil arada yapılması ve şekil vermek için fırça kullanılması tercih edilmelidir.

Saç ve Beslenme İlişkisi Nasıldır?

Saçın yapısal eksikliği besin eksiliğiyle oluşur ve saç için gerekli proteinlerin alınmaması saçın zayıflamasına ve incelmesine sebep olur. Vejeteryan beslenme protein eksikliğine neden olur. Demir eksikliğine bağlı kansızlık oluştuğunda, çinko, folik asit B12 eksikliği ve biotin eksiliği de saçı etkileyen unsurlardır. Sağlıksız saç derisi için zemin hazırlayan beslenme bozukluğunda saç canlılığını kaybeder, matlaşır ve şekil almayacak derecede bozulmaya başlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git