Saçların Düşmanı Yaz Aylarının Etkilerinden Kurtulma

Saçların Düşmanı Yaz Aylarının Etkilerinden Kurtulma
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Saçların Düşmanı Yaz Aylarının Etkilerinden Kurtulma

Yaz ayları sıcak hava, nem, deniz, havuz, güneş gibi etkenler yüzünden, saçların en çok yıprandığı ve zarar gördüğü dönemlerdir. Özellikle deniz ve güneş, saçları kurutur; dökülmelere,kırılmalara, renk bozukluklarına ve nem oranında dengesizliklere yol açar. Bu nedenle yaz aylarının sonuna gelindiğinde, bakımsız ve sağlıksız hale gelmiş saçlar, bir hayli can sıkar.

Saçlar, çok güçlü bir yapıya sahiptir. Ancak bu yaz aylarının etkilerinden korunmasında yeterli değildir. Daima yaz aylarında yıpranmaya karşı tedbir alınmalıdır. Yaz aylarının sonuna gelindiğinde de iyi bir bakım kaçınılmazdır.

Saçları Yaz Aylarının Etkilerinden Koruma Yöntemleri

Deniz ya da havuza girmeden önce saçların temiz olması önemlidir. Deniz ve havuzdan önce yıkanan saçlar, saf suyun oluşturduğu katman ile daha az yıpranma yaşar. Bununla birlikte tuzlu su ya da klorlu suyun saçta kalması oldukça zararlıdır. Bu yüzden havuz ve denizden sonra beklenilmeden duş alınması, saçlar için büyük önem teşkil eder.

İnanılması güç olsa da bira saç korumasında çok etkilidir. Güneşe çıkılmayacak bir vakitte diplerden uçlara doğru masaj ile uygulanan bira, 15 dakika saçta bekletildikten sonra su ile durulanması yeterlidir. Bu sayede biranın içerisinde bulunan protein saçları besler aynı zamanda doğal bir kalkan oluşturarak saçı koruma altına alır.Saç boyası için yaz ayları çok yanlış bir seçimdir. Güneşin, deniz ve havuz suyunun etkisi ile saç boyaları daha çabuk akmakta ve rengi kısa sürede açılmaktadır. Bu nedenle saç boyama işlemleri yaz sonuna ertelenmelidir. Yaz sonu iyi bir bakım ile uygulanan saç boyası, daima daha kalıcı ve güzel sonuçlar verir.

Havuz ve deniz için bone kullanımı, hem güneşin hem de suyun etkilerinden korunmada büyük önem teşkil eder. Fakat kullanımı bazı kişiler için zor ve rahatsız edici olabilir. Bu kişiler, güneşten koruma sağlayan saç spreyleri ya da şekillendirici ürünler kullanarak saçın direkt olarak güneş ışınlarına ve tuzlu ya da klorlu suya maruz kalmasının önüne geçebilir.

Yaz Aylarının Etkileri İle Yıpranmış Olan Saçları İyileştirme Yöntemleri

Öncelikle atılması gerek ilk adım saç uçlarında oluşan kırıklardan kurtulmaktır. Çünkü her ne kadar kırıkları onardığı iddia edilse de hiçbir ürün kırıkları onarmada tamamen etkili değildir. Bu nedenle kesinlikle yaz aylarında sona erdiğinde ilk hedef kuaför olmalıdır.

Saçların yaz boyunca sık alınan duşlar sonucu maruz kaldığı fazla su ile kaybettiği nem oranının, yeniden dengelenebilmesi için yaz bitiminde alınan duşların seyreltilmesi gerekir.

Saçın sağlıklı bir hal alabilmesi için protein takviyesi şarttır. Bu protein takviyesi besinler aracılığı ile alınabilir. Aynı zamanda yoğurt, yumurta ve bira ile yapılan maskelerin saça sürülmesinin de etkisi oldukça büyüktür.

Somon balığı içerdiği çinko seviyesi ile saçların canlanmasında ve parlamasında oldukça etkilidir. Bu nedenle saçların sağlığı için somon balığı tüketilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git