Saçların Işıldaması İçin

Saçların Işıldaması İçin
24 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Saçların Işıldaması İçin

Saçlar, yeteri kadar beslenmeme, doğa şartları, yetersiz bakım ve uygulanan işlemler (boya,renk açıcı maddeler,fön,maşa,sağlıksız bakım ürünleri vs.) yüzünden parlaklığını kaybeder. Özellikle yaz aylarında güneş ve deniz saçları yıpratır ve saçların ışıldaması için yol aramaya başlanır.

Saç için beslenme çok önemlidir. Bu yüzden öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. En etkili saç bakım ürünü bile, vücuda yeterli miktarda mineral ve vitamin alınmadığında etkisini yeteri kadar gösteremez. Mutlaka meyve, sebze, omega 3 kaynağı besinler, E vitamini içeren besinler bolca tüketilmelidir.

Saçların ışıldaması için kuaförünüzden nemlendirici bakım uygulamasını isteyebilirsiniz veya aldığınız nemlendirici ürünü kendiniz uygulayabilirsiniz. Ya da evde doğal formüllerle saçınıza ışıltı kazandırabilirsiniz.

Evde Uygulanabilen Doğal Formüller

Hindistan cevizi yağı sıkça tercih edilen besleyici yağlardan biridir. Saç uçlarına uygulanır. Saçı nemlendirir ve parlamasını sağlar.

Zeytinyağı saç için harika bir besleyicidir. 15 günde 1 avcunuza döktüğünüz zeytinyağını saç diplerinize iyice yedirmeniz saçlarınızı ışıldatır. İsteğe göre durulanabilir fakat, durulanmaması sorun teşkil etmez.

Sirke bir çok şeye faydalı olduğu gibi saçta da etkisi büyüktür. Saçlara parlaklık sağlar. Elma sirkesi tercih edilir.

Bira protein içeriği ile saç yıpranmalarını onarır ve saçı parlatır. Temiz saça dipten uca doğru uygulanır. 5 dakika saçta beklemesi yeterlidir. Su ile durulanır.Avokado saçı nemlendirmekte çok başarılıdır. Bu da ışıl ışıl saçlar demek. Avokadonun içini çıkarıp 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Karışımı saçlarınıza masaj ile uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

Aloevera yaraları hızlı iyileştirmesi ile bilinir. Bir başka etkisi ise saçı besleyip parlatmasıdır. 4 çorba kaşığı aloevera, 3 çorba kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı zeytinyağı iyice karıştırılıp saça uygulanır. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

Saç için besleyici maddelerden biri de yoğurttur. Saçın tamamına uygulanıp 30 dakika bekledikten sonra iyice durulanır. Yoğurt içeriğindeki doğal mineraller sayesinde saçı temizler.

Saçlar soğuk su ile yıkanmalıdır. Duş esnasında olmasa bile duştan çıkmadan önce mutlaka baş öne eğilerek soğuk su tutulmalıdır.

Saçlara nazik davranılmalı. Yumuşak kıllı saç fırçası kullanılmalı ve mutlaka saç diplerine değdirilmelidir. Bu saç diplerinize masaj yapmanızı sağlar.

Uygulanabilecek örnek tarifler:

-1 yumurta sarısına 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın masaj uygulayarak saç diplerinize yedirin. 10 dakika sonra şampuanla yıkayın.

-1 portakalın suyu, göz kararı su, 1 çorba kaşığı bal ve bir kaç damla sandal ağacı yağını karıştırıp ıslak saça uygulayın. Durulamaya gerek yoktur.

Bahsedilen Formüllerin Yan Etkisi Var mı ?

Her biri günlük hayatımızda tükettiğimiz besin kaynakları olduğu için yan etkisi bulunmaz. Aksine saçların ışıldaması için kullanılan yapay ürünlerin aksine daha sağlıklıdır. Ancak ürünlerden her hangi birine hassasiyetiniz varsa kullanmanız önerilmez. Deriden emilim sağlandığı için alerjik reaksiyona neden olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git