Saçların Kirlenmesinin Nedenleri​

Saçların Kirlenmesinin Nedenleri​
15 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Saçların Kirlenmesinin Nedenleri

Saç, cinsiyet fark etmeksizin her insanın en dikkat çekici aksesuarıdır. Görünüşü tamamlamadaki bu önemli rolü sebebiyle bakımsız olduğunda kişiye moral bozukluğu dahi yaratabilir. Durum böyleyken saç bakımı herkesin hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle çabuk kirlenen saçların bakımı çok zordur ancak saçların kirlenme sebepleri öğrenilerek bunun önüne geçilebilir. Saç kirliliği saç tipine göre farklılık gösterse de temelde belli sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Peki, saçların kirlenmesinin nedenleri nelerdir? Bu nedenlerin önüne geçilebilir mi? Saç kirlenmesi dış etkenlerden kaynaklanabileceği gibi doğuştan gelen faktörlerden dolayı da oluşabilir. Doğru bakım uygulandığında hızlı yağlanan saçlar daha az problem yaratacak hale getirilebilir.

Saçın Anatomik Yapısının Etkisi

Saçta oluşan problemler (kepek, fazla yağlanma vb.) aslında saç derisi problemleridir. Saçlar kirlendiğinde ve yağlı görünmeye başladığında bu sorunun saç derisinden kaynaklandığını bilmek gerekir. Saç derisi anatomik yapısı gereği normal deriden daha fazla yağ bezesine sahiptir ve bu yağ bezeleri daha fazla yağ üretirler. Bu sebepten saçlar sık kirlenir ve kirlendiğinde yağlı bir görünüm ortaya çıkar. Saç dersinin dışarıyla olan teması da kirliliğe sebep olan önemli bir faktördür çünkü toz ve hava kirliliği saçların daha sık kirlenmesine sebep olur.

Saç Tipinin EtkisiSaçlar kirlendiğinde yağlı bir görünüm alır. Kuru saç tipine kıyasla yağlı saç tipine sahip kişilerde saç kirlenmesi daha sık ortaya çıkar. Aynı şekilde kıvırcık ve kalın telli saçlara sahip kişilerde saçın daha sık kirlendiği gözlenmiştir. Sık saç kirlenmesinin önüne geçmek için saç tipimizi iyi tanımalıyız. Saç tipimize uygun şampuan, saç kremi ve diğer saç bakım ürünlerini seçmeye özen göstermek saçların daha az kirlenmesini sağlayacaktır. Uygun saç bakım ürünlerini seçtikten sonra kullanırken de birtakım püf noktalarına dikkat edilmelidir. Örneğin saçı çok sıcak suyla yıkamamak ve saç kremini yağlı saç derisine değil de saç uçlarına uygulamak bu püf noktalarından bazıları.

Saçların Kirlenmesinin Diğer Nedenleri

Saç derisinin anatomik yapısı ve saç tipi dışında saçların kirlenmesinin daha fazla nedeni sayılabilir. Örneğin, ilaç kullandığınız dönemlerde saçlarınızın normalden fazla yağlandığını fark etmiş olabilirsiniz çünkü bazı ilaçlar saçların yağlanmasına sebep olabilir. Bunun yanında hormon seviyesi değişiklikleri de saçların daha sık kirlenmesine sebep olur. Hamilelik dönemi gibi hormon seviyesi farklılıklarının ortaya çıktığı dönemlerde saç derisindeki yağ bezeleri daha fazla yağ üretmeye başlar.

Saçların Kirlenmesinin Önüne Nasıl Geçilebilir?

Saç derisi fazla kirlenir ve bunun sonucu olarak fazla yağ üretirse sonucunda ortaya kepek, kaşıntı, saç derisi iltihabı gibi istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Böyle durumlardan kaçınmak için saçlar fazla aşırıya kaçılmadan ancak düzenli olarak yıkanmalı, uygun şampuanla yıkandıktan sonra iyici durulanmalı ve gereğinden fazla fırçalanmamalıdır. Sprey tarzı şekillendirici saç ürünlerinden uzak durmak da yağlı saçlardan kaçınmak için mantıklı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git