Saçların Kolay Bakımı

Saçların Kolay Bakımı
25 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Saçların Kolay Bakımı

Yaz ayının gelmesiyle birlikte; güneş ışığı, sıcaklık ve nem gibi faktörler saçlarımızın hacmini ve canlılığını alıp götürmeye başladı… Milyonlarca kadın tek bir soru; saçlarımızı dış faktörlerden nasıl uzak tutabiliriz? Gelin hep birlikte bunu biraz inceleyelim…

Bebek Pudrası İş Görüyor!

Öncelikle saçlarımızı her gün yıkamamalıyız, çünkü saçlar kendi yağıyla da beslenmelidir. Bir gün yıkadıysanız ertesi günü bebek pudrasını tarağınıza yedirip tarayın böylelikle pudra, yağlı görünümün önüne geçecek ve günü kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Ve saçlarınız siz farkında olmadan beslenmiş olacak ve kendiliğinden bakım yapmış olacaktır.

Kadınların Altın Kahramanı: Zeytinyağı!

Zeytinyağı da saçların kolay bakımı konusunda kadınların imdadına yetişiyor. Örneğin; hafif ılıttığınız zeytinyağını saç derinize masaj yapar gibi diplerden uçlara doğru yedirirseniz daha hacimli ve ışıltılı saçlara kavuşabilirsiniz. Ancak, dikkat! Eğer saç yapınız kuru ise, bu işlemi saç diplerinizden itibaren başlayarak yapabilirsiniz fakat saç yapınız yağlı ise bu işlemi diplerden biraz aşağıda başlayarak yapmalısınız.

Yağlı saçlar için diplerden itibaren zeytinyağı yedirmesi yapmak pek de iyi sonuçlar vermeyebilir. Tüm şartları öğrendik peki uygulama kısmı nasılmış bir bakalım… Zeytinyağını saç yapınıza göre yedirdikten sonra bir bone yardımıyla kapatıp 30 dakika bekletiyorsunuz, sonrasında hafif bir duş ile saç diplerinizdeki zeytinyağını temizleyene kadar şampuanlayıp bol su ile duruluyorsunuz. Zeytinyağı verdiği hacim ve ışıltı haricinde kolay tarama imkanı da verdiği için bu işlem sonrasında saçlarınızın karışması da sizi korkutmasın, tarak saçlarınızda akıp gidecektir.Zeytinyağının Yanında Hangi Besinleri Kullanabiliriz?

  • Zeytinyağı – Bal
  • Zeytinyağı – Hindistan Cevizi Yağı
  • Zeytinyağı – Avokado ve Bal

Yukarıda maddelediğimiz yöntemlerin uygulama şekli şöyle;

-Zeytinyağı-Bal:

Doğal bir nemlendirici olan bal, zeytinyağı ile buluştuğunda saçınıza sıcak havalarda extra dayanma gücü verecektir. Öncelikle, yarım bardak zeytinyağının içine ¼ bardak bal ekliyoruz ancak dikkat edelim hazırladığınız bakım yağı yapışkan olursa içine bir miktar daha zeytinyağı eklemelisiniz. Daha sonra elde edilen karışım saça masaj yardımıyla yayılmalı ve 90 dakika bekletilmelidir, sonrasında şampuan ile iyice durulayıp temizlenmelidir. (Bu bakım kuru ve kepekli saçlar için özellikle tavsiye edilir.)

-Zeytinyağı – Hindistan Cevizi Yağı

Tamamiyle doğal hindistan cevizi yağı ile zeytinyağını karıştırıyoruz. Ölçüler; 2 ölçü hindistan cevizi yağına bir kaşık zeytinyağı şeklindedir ancak saçınız uzunsa bu ölçüleri arttırabilirsiniz. Karışımı yine masaj yardımıyla saçınıza yedirin ve boneye sarın, gece boyunca bu karışım saçınıza iyice işlemiş olacak. Sabah kalkıp ılık bir duşla saçınızı karışımdan arındırın.

-Zeytinyağı – Avokado ve Bal

Kabuğu soyulan avokadoyu bir kaseye koyun ve iyice ezin. Ezmenin içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave ettikten hemen sonra saçınızı sarın, ancak dikkat! Saçlarınız çok fazla beklerse ısınabilir bu da iyi sonuçlar doğurmayabilir. Bunun için 15 dakika kadar kurutmanızın en düşük kısmıyla kurutun ya da güneşli bir ortama çıkıp 30 dakika bekleyin ve saçınızı açıp yıkayın, böylelikle avokadodan gelen vitaminler ile saçlarınız ışıltılı bir hal alacak ve hacim kazanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git